Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Zrobią wyjątek: paszporty tymczasowe, by wyjechać na wakacje

Natalia Szitenhelm-Smeja

22 czerwca 2022 08:40

Udostępnij
na Facebooku
Zrobią wyjątek: paszporty tymczasowe, by wyjechać na wakacje

Z powodu problemów producenta paszportów czas oczekiwania na paszport w Norwegii może obecnie wynieść nawet dziesięć tygodni. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/hamzeh

Wobec stale pogłębiającego się kryzysu paszportowego i rosnącej z dnia na dzień kolejki oczekujących na wydanie dokumentu, Urząd Policji informuje, że od 22 czerwca część osób będzie mogła złożyć wniosek o paszport tymczasowy.
Reklama
Z powodu problemów producenta norweskich paszportów, firmy Thales, czas oczekiwania na nowy dokument w Norwegii może obecnie wynieść nawet dziesięć tygodni. W kolejce czeka ponad 90 tys. norweskich obywateli. Władze zdają sobie sprawę, że wielu osobom zależy, by otrzymać paszport przed wyjazdem na wakacje, dlatego - choć w maju informowano jeszcze, że takie rozwiązanie nie wchodzi w grę - od dziś można składać wniosek o paszport tymczasowy, by wyjechać za granicę.

Zdążyć na wakacje

Urząd Policji w komunikacie prasowym informuje, że osoby, które oczekują na wydanie paszportu, zarezerwowały wycieczkę/podróż do 1 czerwca włącznie, mogą od dziś złożyć wniosek o paszport tymczasowy. Od 22 czerwca można także składać wniosek o paszport dla osoby poniżej 18 roku życia, gdy wycieczkę/podróż zarezerwowano po 1 czerwca. - Zmieniając kryteria [uzyskiwania paszportów tymczasowych - przyp. red], szczególnie chcemy pomóc rodzinom z dziećmi. Widzimy, że jest wiele dzieci, których paszporty straciły ważność, lub dzieci wcześniej nie miały paszportów. Teraz mamy nadzieję, że więcej rodzin będzie mogło wybrać się na wakacyjny wyjazd za granicę. Ale muszę podkreślić, że nie jest pewne, że dokumenty zostaną wydane każdemu, chcę też przygotować wszystkich, że będą kolejki – mówi dyrektor wydziału Bjørn Vandvik w Urzędzie Policji.

Wniosek o paszport tymczasowy można składać osobiście w biurze paszportowym nie wcześniej niż tydzień przed datą podróży. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający, że rezerwacji podróży dokonano do 1 czerwca włącznie.

Kryzys paszportowy w Norwegii jest tak duży, że w połowie czerwca minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl spotkała się z ministrami spraw wewnętrznych UE, aby uzyskać zezwolenie dla Norwegów na podróżowanie z przeterminowanymi paszportami.

Kryzys paszportowy w Norwegii jest tak duży, że w połowie czerwca minister sprawiedliwości Emilie Enger Mehl spotkała się z ministrami spraw wewnętrznych UE, aby uzyskać zezwolenie dla Norwegów na podróżowanie z przeterminowanymi paszportami.Źródło: flicr.com/ Justis- og beredskapsdepartementet/CC BY-ND 2.0/materiały prasowe

Politidirektoratet, MojaNorwegia
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram