Rozlicz podatek do 31 maja

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Zła wiadomość dla Polaków: Wielkanoc trzeba będzie spędzić tylko w Norwegii? Rząd przykręca śrubę

Natalia Szitenhelm

12 marca 2021 12:51

Udostępnij
na Facebooku
42
Zła wiadomość dla Polaków: Wielkanoc trzeba będzie spędzić tylko w Norwegii? Rząd przykręca śrubę

- Boimy się konsekwencji, jeśli ludzie zaczną w Wielkanoc masowo podróżować - powiedział obecny na konferencji minister zdrowia Bent Høie./zdjęcie ilustracyjne flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0 [https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/]/Foto: Hans Kristian Thorbjørnsen/Høyre

- Zbliża się Wielkanoc, a to święto, podczas którego wiele osób podróżuje za granicę. W tym roku tak się nie stanie. Zdecydowanie zalecamy, aby wszyscy zostali w Norwegii, chyba że u kogoś zaistnieje bezwzględna konieczność wyjazdu - ogłosiła dziś minister sprawiedliwości Monica Mæland. Rząd zmienia przepisy, by wszystkich podróżnych, którzy wracają po - jak określono -niepotrzebnym wyjeździe wypoczynkowym, obowiązywała kwarantanna hotelowa.
Tekst aktualizowany
12 marca podczas konferencji prasowej przedstawiciele władz i służby zdrowia poinformowali o środkach kontroli zakażeń obowiązujących podczas tegorocznej Wielkanocy. - Sytuacja epidemiczna w Norwegii jest niestabilna, a w ostatnich tygodniach wskaźniki zakażeń wzrosły. Boimy się konsekwencji, jeśli ludzie zaczną w Wielkanoc masowo podróżować - powiedział obecny na konferencji minister zdrowia Bent Høie.

Zmiany obowiązują od 17 marca.

Kwarantanna tylko hotelowa

Rząd zmienia przepisy w związku z kwarantanną hotelową - będzie ona obowiązkowa po powrocie do Norwegii dla każdego, kto wyjedzie na Wielkanoc za granicę. Podróżni, którzy bez ważnego powodu opuszczą w tym okresie terytorium Norwegii, po powrocie do kraju fiordów będą musieli spędzić kwarantannę wyłącznie w hotelu, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Test taki może zostać przeprowadzony najwcześniej trzeciego dnia pobytu w hotelu.

Osoby wracające z urlopów zagranicznych nie będą mogły więc spędzać kwarantanny we własnym domu.

Władze Norwegii nie zalecają zagranicznych wyjazdów, chyba że zaistnieją wyjątkowe okoliczności. Podróżny, który z wyjątkowych względów musi udać się za granicę, po powrocie do Norwegii może poddać się kwarantannie zgodnie ze "starymi" zasadami.

Przepisy te będą obowiązywały na razie do 7 kwietnia, poinformowano na konferencji. Prawdopodobnie zostaną jednak przedłużone, spekulują norweskie serwisy.

Podróż z gminy do gminy

Władze jednak nie widzą przeszkód, by okres wielkanocny spędzić w tzw. hyttcie. -  Nawet jeśli podróż do nieruchomości wypoczynkowych w Norwegii nie jest uważana za konieczną, ludzie mogą udać się tam udać na Wielkanoc, przestrzegając zasad jeśli kontroli zakażeń - poinformował szef resortu zdrowia. Høie powiedział, że władze zalecają też robienie świątecznych zakupów z wyprzedzeniem, unikanie transportu publicznego, jeśli to możliwe, i utrzymywanie dystansu społecznego.

Minister zdrowia dodał, że osoby przeziębione, wykazujące jakiekolwiek objawy covid-19, powinny zostać na Wielkanoc w domach. - Jeśli pochodzisz z gminy, w której występuje wysoki wskaźnik infekcji, a także zaostrzone środki kontroli zakażeń, musisz ich przestrzegać również podczas Wielkanocy.
Rząd nie zakłóci norweskiej tradycji, czyli wielkanocnego wyjazdu do hytty.

Rząd nie zakłóci norweskiej tradycji, czyli wielkanocnego wyjazdu do hytty. stock.adobe.com/standardowa/Laurens

Wielkanoc pod znakiem restrykcji

Poniżej przedstawiamy rządowe zalecenia na Wielkanoc 2021:

- nie zaleca się wyjazdu za granicę, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Należy też unikać niepotrzebnych podróży po Norwegii

- podróż do (własnego/wypożyczonego/wynajętego) obiektu rekreacyjnego nadal może być przeprowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym. Można podróżować z osobami, z którymi się mieszka/ z bliskimi

- należy przestrzegać środków kontroli zakażeń obowiązujących w danej gminie

- jeśli ktoś podróżuje do gminy, w której obowiązują mniej rygorystyczne środki niż w gminie jego zamieszkania, powinien i tak postępować zgodnie z zaleceniami, które mają zastosowanie w gminie, w której mieszka

- osoby przebywające na kwarantannie/czekające na wyniki testów, nie powinny wyjeżdżać na Wielkanoc (nawet do hytty)

- można podróżować do hoteli w kraju, ale należy zachować dystans od innych gości i ograniczyć pobyt w częściach wspólnych. Jeśli ktoś pochodzi z obszaru o wysokim wskaźniku infekcji, nie powinien podróżować do hoteli lub podobnych miejsc zakwaterowania, w których gromadzi się wiele osób

- w przypadku bezwzględnie koniecznych wyjazdów za granicę (np. dzieci, które zamierzają odwiedzić rodziców w innym kraju) bardzo ważne jest, aby podczas wyjazdu zachować ostrożność i przestrzegać przepisów dotyczących kwarantanny oraz wymogów dotyczących testów przy powrocie do Norwegii

Jak informuje resort sprawiedliwości, wyjątki zachodzą w przypadku silnych względów dobrobytu, takich jak przebywanie z małoletnimi dziećmi, narodziny własnego dziecka, odwiedzanie umierającego lub poważnie chorego w najbliższej rodzinie oraz udział w pogrzebie bliskiego członka rodziny.

- podmioty zajmujące się turystyką powinny rozważyć ograniczenie dostępu do wspólnych obszarów, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i ułatwić przestrzeganie zaleceń dotyczących kontroli zakażeń

- powinno się unikać więcej niż 10 kontaktów towarzyskich tygodniowo

- powinno się unikać przyjmowania więcej niż 5 gości we własnym domu. Jeśli władze lokalne zalecają unikanie wizyt, powinno się do tego stosować, niezależnie, czy przebywa się we własnym domu, hyttcie, itp.

- dla obszarów o wysokim poziomie infekcji i surowych środkach lokalnych, wieczorne/nocne odwiedziny w czasie Wielkanocy nie są zalecane. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 20 lat i mieszkające samotnie osoby mogą nadal odwiedzać 1-2 stałych przyjaciół

- należy unikać wizyt w miejscach, w których gromadzi się wiele osób i gdzie trudno zachować dystans, takich jak restauracje, place zabaw, parki wodne i tym podobne. Można podróżować do kurortów, ale trzeba unikać tłumów

- podczas nabożeństw i innych uroczystości religijnych oraz zgromadzeń w kresie Wielkanocnym obowiązują zasady, wytyczne i zalecenia dotyczące wydarzeń. Nie powinno się uczęszczać na takie spotkania poza swoją gminą.

Rządowy komunikat

Zła wiadomość dla Polaków

Decyzje rządu z pewnością utrudniają wyjazd do Polski wielu rodakom. Kwarantanna hotelowa w Norwegii jest płatna, więc część osób ze względów finansowych nie będzie mogła pozwolić sobie na podróż do Polski.

Stawka (razem z wyżywieniem) za przebywanie w hotelu kwarantanny wynosi 500 koron dziennie dla osób prywatnych w wieku powyżej 18 lat i dla pracodawców. Dzieci w wieku do 10 lat przebywające w pokoju wraz z opiekunem mieszkają bezpłatnie. Za dzieci w wieku od 10 do 18 lat płaci się stawkę w wysokości 250 NOK za dobę. Stawkę hotelową opłaca się w hotelu kwarantanny w zwykły sposób, w dniu zakwaterowania lub wykwaterowania.

Ponadto gminy w przypadku kwarantanny hotelowej po powrocie z wiekanocnego urlopu nie będą oferować bezpłatnych testów na covid-19.  Nie będą miały także obowiązku przeprowadzać testów na koronawirusa dokładnie trzeciego dnia pobytu danej osoby w hotelu, informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Sławomir Baracz

15-03-2021 00:53

Dziwnie to wszystko wynajmuje swuj dom a mam się tułać po hotelu i dopłacać bez sensu

Sławomir Baracz

15-03-2021 00:50

Robie test na lotnisku w Polsce i za 1,5 godziny w Norwegii. I czekam w hotelu niby 3 dni po świętach nie obiecujom zrobić tak szybko i za darmo. To musimy przybulic trochę

Joanna Kuchnicka

14-03-2021 18:20

viking2008 napisał:
Tak na marginesie to wciaż jestem Polakiem. Nie uciekam z kraju jak szczur. Władze mamy zła,ale z tego powodu nie rzuce wszystkiego i uciekne. Norwegia ma tez swoje minusy. Siedzisz w Norwegii i wszystkich obrazasz nie znajac sytuacji.Jestes tutaj człowiekiem drugiej katergorii. W zyciu nie przywiózłbym tu swojej rodziny.
Wybierajac inne miejsce na swiecie do zycia dla siebie, rodziny poza krajem urodzenia znaczy, ze uciekasz jak szczur, przestajesz byc Polakiem i jestes czlowiekiem drugiej kategorii?

high octane

14-03-2021 16:05

"Nikt ciebie na siłę nie zaciągał do Królestwa, sam wybrałeś właśnie taką swoją pozycję, to do kogo masz pretensje."

Ja wszedzie z komuchami walcze. To ze w jakims kraju sie rozprzestrzenia ta zaraza, badz jest wspierana przez obecnie rzadzacych w cale nie oznacza, ze mam zamiar biernie tolerowac taki stan rzeczy.

Onty_Ja_Gabriel_3.

14-03-2021 12:24

viking2008 napisał:
Tak na marginesie to wciaż jestem Polakiem. Nie uciekam z kraju jak szczur. Władze mamy zła,ale z tego powodu nie rzuce wszystkiego i uciekne. Norwegia ma tez swoje minusy. Siedzisz w Norwegii i wszystkich obrazasz nie znajac sytuacji.Jestes tutaj człowiekiem drugiej katergorii. W zyciu nie przywiózłbym tu swojej rodziny. Taak raczej polaczkiem i to zakamuflowanym.
Nawet avatar masz żywcem zerżnięty z Norske Tradisjoner, a nie dumnej polskiej.
- Nie siedzę w Norge z przymusu, a jedynie przebywam czasowo z wolnej chęci przebywania w tym Klimacie tak społecznym jak i kulturowym i tak dalej.
Ja nie narzekam na swój wolny wybór tak jak ty to czynisz.
Ja jestem zadowolony, chociaż może i jest mi bardzo źle obecnie finansowo, jednak 2krotnie lepiej niż w złodziejskiej tak politycznie jak i gospodarczo polandii.

Onty_Ja_Gabriel_3.

14-03-2021 12:12

viking2008 napisał:
Nigdy nie głosowałem na pis. Nie jestem głupi. Więc nie wciagaj mnie w to swoje głosowaliście.
Nikogo nigdzie nie wciągam.
Sam się w to wciągasz swoimi tekstami.
To ty narzekasz na Królestwo, które dało tobie Godną Pracę i Godne Zarobki.
To ty gloryfikujesz rządy nad Wisłą, nie ja i mnie podobni, Którzy szli do Urn i głosowali Przeciwko Obecnemu marionetkowemu prezydentowi i pociągającym za sznurki tegoż, kartofla.

Swojak z PL

14-03-2021 11:58

Do RafalC75 Obrażanie innych od tępych swołoczy , tępaków świadczy o twojej kulturze , a co do zaleceń WHO odnośnie ograniczania podróżowania to są to tylko zalecenia nie zakaz również Unia Europejska jest przeciwna zamykaniu granic co zaprzecza idei swobodnego przemieszczania się obywateli.Ludzie mają różne sprawy i sytuacje do załatwienia w Polsce nie tylko natury osobistej więc proszę Cię o zrozumienie tych ludzi , którzy nie maja wpływu na zaistniałą sytuację . A na koniec pozdrawiam Cię wraz żonką i życzę miłego dnia.

boj fra oszlo

14-03-2021 11:27

viking2008 napisał:
Tak na marginesie to wciaż jestem Polakiem. Nie uciekam z kraju jak szczur. Władze mamy zła,ale z tego powodu nie rzuce wszystkiego i uciekne. Norwegia ma tez swoje minusy. Siedzisz w Norwegii i wszystkich obrazasz nie znajac sytuacji.Jestes tutaj człowiekiem drugiej katergorii. W zyciu nie przywiózłbym tu swojej rodziny.
...jezeli Gabriel jest obywatelem 2 kategorii to ty ktorej 3,6,9?

viking xxxxxxxxxxxx

14-03-2021 11:02

Tak na marginesie to wciaż jestem Polakiem. Nie uciekam z kraju jak szczur. Władze mamy zła,ale z tego powodu nie rzuce wszystkiego i uciekne. Norwegia ma tez swoje minusy. Siedzisz w Norwegii i wszystkich obrazasz nie znajac sytuacji.Jestes tutaj człowiekiem drugiej katergorii. W zyciu nie przywiózłbym tu swojej rodziny.

viking xxxxxxxxxxxx

14-03-2021 10:53

Nigdy nie głosowałem na pis. Nie jestem głupi. Więc nie wciagaj mnie w to swoje głosowaliście.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok