Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Zbliża się zima. Zarząd dróg przypomina o odpowiednich oponach

Monika Pianowska

25 października 2017 14:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Zbliża się zima. Zarząd dróg przypomina o odpowiednich oponach

Opony z łańcuchami śniegowymi. maxpixel.com/ CC0

Wśród norweskich przepisów nie istnieje żaden nakazujący kierowcom zmianę opon na ich konkretny typ. Mają oni jednak obowiązek zapewnić prowadzonym przez siebie pojazdom odpowiednią przyczepność na drodze i dostosować opony samochodu do panujących aktualnie warunków atmosferycznych.
Decydującym czynnikiem staje się zwykle pogoda. I chociaż na dobrą sprawę w niektórych regionach Norwegii da się jeździć na letnim ogumieniu przez większość roku, przed nadejściem zimy warto rozważyć zabieg wulkanizacyjny.

Co wybrać, kiedy spadnie śnieg?

Właściciele pojazdów mają do wyboru zwykłe opony zimowe lub opony z kolcami (piggdekk), a także z założonymi łańcuchami śniegowymi (kjetting). W Polsce stosowanie opon kolcowanych jest nielegalne, jednak i w Norwegii istnieją pewne związane z nimi obostrzenia.

Ich użycie nie jest dozwolone między pierwszym poniedziałkiem po drugim dniu świąt Wielkiejnocy a 31 października. Mieszkańcy okręgów Nordland, Troms i Finnmark mogą liczyć na pewną taryfę ulgową, ponieważ ich te zasady obowiązują między 1 maja a 15 października.

Kiedy można używać opon z kolcami?

- Nordland, Troms i Finnmark: od 16 października do 1 maja

- pozostałe regiony Norwegii: od 1 listopada do pierwszego poniedziałku po 2. dniu świąt wielkanocnych

Jeśli jednak zachodzi rzeczywista potrzeba użycia opon kolcowanych lub z łańcuchami poza powyższymi przedziałami czasowymi, istnieje możliwość zrobienia wyjątku. W kilku gminach trzeba się liczyć także z opłatami za korzystanie z tego typu ogumienia. W Oslo, Bergen i Trondheim kierowcy są zobligowani płacić tzw. piggdekkgebyr.
Ponadto w przypadku pojazdów o masie poniżej 3,5 ton głębokość wzoru opony w okresie zimowym musi wynosić minimum 3 mm, a poza nim – 1,6 mm. Niedozwolone jest mocowanie kolców do opon letnich (z wyjątkiem motocykli i traktorów). Kiedy kierowca decyduje się na opony kolcowane, musi założyć je na wszystkie koła (a nie np. jedynie na przednie).

Nie ma natomiast ograniczeń związanych z tradycyjnymi oponami zimowymi.

Źródło: vegvesen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Teoretycznie mozna jezdzic na oponach letnich z bieznikiem min 3mm zima, ale w razie kolizji wina bedzie po stronie kierowcy (niedostosowanie opon samochodu do panujących aktualnie warunków atmosferycznych). Poza tym nawet na zimowkach czasem moze poobracac, tak ze nie radze oszczedzac na ogumieniu.
Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok