Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zbadano dobrobyt gospodarstw domowych: Norwegia na podium, Polska daleko w tyle Życie w Norwegii
Maja Zych 16 grudnia 2019
11:46

Zbadano dobrobyt gospodarstw domowych: Norwegia na podium, Polska daleko w tyle

5
Skomentuj
W przypadku Norwegii rzeczywista konsumpcja prywatna była aż 26 punktów procentowych wyższa od unijnej średniej. unsplash.com / Maria Bobrova
Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował 13 grudnia raport podsumowujący różnice w sytuacji materialnej gospodarstw domowych w poszczególnych krajach Europy. Po raz kolejny wysoko w rankingu uplasowała się Norwegia, którą udało się pobić jedynie Luksemburgowi, od lat utrzymującemu się na pierwszej pozycji. Dużo gorzej wypadła jednak Polska – wśród wszystkich europejskich państw zajęła dopiero 24 miejsce ze wskaźnikiem rzeczywistej konsumpcji prywatnej (Actual Individual Consumption – AIC) na poziomie 76 proc. średniej UE.
Eurostat każdego roku mierzy dobrobyt materialny gospodarstw domowych właśnie wskaźnikiem rzeczywistej konsumpcji prywatnej, który bazuje na parytecie siły nabywczej, uwzględniającym różnice w poziomie cen między poszczególnymi krajami.
Reklama

Rzeczywista konsumpcja prywatna – miara sytuacji materialnych gospodarstw domowych, pokazująca poziom wydatków na zakup towarów i usług.

Norwegia wśród najbogatszych

Norwegia po raz kolejny znalazła się wysoko w rankingu, zajmując drugie miejsce i utrzymując dobrobyt gospodarstw domowych na poziomie 126 proc. średniej UE. Lepszy wynik osiągnął jedynie Luksemburg, gdzie wskaźnik rzeczywistej prywatnej konsumpcji osiągnął w 2018 roku 134 proc.

W rankingu powyżej europejskiej średniej uplasowały się także pozostałe skandynawskie państwa – Dania z wynikiem 114 proc. oraz Szwecja ze 108 proc. W przypadku wschodnich sąsiadów Norwegów duże zaskoczenie wywołał jednak silny spadek w stosunku do poprzednich lat – jeszcze w 2016 roku Szwedzi utrzymywali bowiem wskaźnik rzeczywistej konsumpcji prywatnej na poziomie 111 proc.

Tak prezentuje się mapa europejskiego dobrobytu:

Konsumpcja na osobę wahała się między 56 proc. a 134 proc. średniej Unii Europejskiej w 2018 roku.

Polska poniżej średniej

Polska z wynikiem 76 proc. w zestawieniu znalazła się wśród 18 krajów Wspólnoty, których wskaźnik prywatnej konsumpcji jest niższy niż średnia. Mimo że Polska na tle innych państw Unii Europejskiej wypada niezbyt dobrze, widać niewielką poprawę w stosunku do poprzedniego roku – w 2017 wskaźnik AIC wynosił bowiem 75 proc.

Wśród krajów UE najgorzej wypadła Bułgaria z wynikiem 56 proc., jednak jeśli wziąć pod uwagę wszystkie europejskie kraje, najniższy wskaźnik AIC przypada Albanii – tam wynosi od zaledwie 39 proc. średniej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 17-12-2019 20:05

Bzdury igjen..

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 16-12-2019 22:42

W Polsce są ludzie co jeszcze wychodka nawet nie mają, a i nawet PKS do wsi nie dojeżdża wiec średniej nam nie poprawią. Jedyna rozrywka we wsi to „butel”. Wystarczy poprawić komunikacje by mieli dostęp do pracy a konsumpcja się poprawi.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kaczyński
Kaczyński 16-12-2019 18:59

Nie

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
DK84
DK84 16-12-2019 17:07

Kaczyński w to uwierzy?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Szymon Giełzakowski
Szymon Giełzakowski 16-12-2019 12:22

Here we go again xD

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas