Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia najlepszym na świecie krajem do życia. Piętnasty raz z rzędu Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 09 grudnia 2019
12:36

Norwegia najlepszym na świecie krajem do życia. Piętnasty raz z rzędu

27
Skomentuj
UNDP, oprócz jakości życia, zwraca uwagę na m.in. obecność demokratycznych rządów w danym państwie. stock.adobe.com/standardowa/anetlanda
Kraj fiordów ponownie znalazł się na szczycie listy 189 państw w corocznym rankingu Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDR), sporządzonego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Kolejne miejsca zajęły Szwajcaria i Irlandia. Polska uplasowała się poza pierwszą dziesiątką – na 32 miejscu.
Reklama
W rankingu opublikowanym 9 grudnia, poza Norwegią, Szwajcarią i Irlandią, wysoko znalazły się także: Niemcy, Specjalny Region Administracyjny Hongkong (Chiny), Australia, Islandia, Szwecja, Singapur, Holandia, Dania, Finlandia, Kanada.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (United Nations Development Programme) – organizacja podległa ONZ. UNDP od czasu jej powstania w 1965 roku wspiera i finansuje działania na rzecz rozwoju krajów, a co za tym idzie poprawy warunków życia obywateli. UNDP co roku publikuje Wskaźnik Rozwoju Społecznego (Human Development Report, HDR), w którym analizuje poziom rozwoju państw.

Norwegię już po raz piętnasty doceniono za: bardzo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego (0,954), działania na rzecz uniezależnienia kobiet, zrównoważony rozwój środowiska, zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny, a także niwelowanie nierówności, np. placowych, między płciami. Mieszkańcy kraju fiordów, zgodnie z rankingiem, mają szeroki dostęp do opieki zdrowotnej czy edukacji. Wskazano też na wysoki procent wykwalifikowanych pracowników (84,3 proc.). 

Oprócz tego Norwegię wyróżniono za długość i standard życia mieszkańców. Zgodnie z rankingiem średnia długość życia statystycznego Norwega wynosi 82,3 lata.

Poniżej: Norwegia po raz kolejny  zdobyła najwyższe noty wg analityków UNDP.
screenshot hdr undp

Nierówności wyzwaniem XXI wieku

Tematem, któremu w tegorocznej edycji raportu poświęcono wiele miejsca, jest kwestia nierówności społecznych.

Fala demonstracji, która przetacza się przez różne kraje, jest wyraźnym znakiem, że w naszym zglobalizowanym społeczeństwie coś nie funkcjonuje tak, jak powinno. Nierówności są powodem, dla którego ludzie wychodzą na ulicę.~ szef UNDP, Achim Steiner

UNDP punktuje, że chodzi zarówno o różnice w poziomie życia, wysokości zarobków, ale także, że na świecie rozwijają się nowe formy nierówności dotyczące wykształcenia i nowych technologii, co prowadzi do ogromnych dysproporcji społecznych. Raport wskazuje, że np. w niektórych krajach, oprócz głodu, biedy i chorób, na ogromne różnice między bogatymi i biednymi wpływa także brak powszechnego dostępu do elementarnej edukacji.

Raport wskazuje też na pogłębiające się nierówności między płciami, przede wszystkim jeśli chodzi o różnice w wynagrodzeniach. Zgodnie z rankingiem wyrównanie dysproporcji ekonomicznych pomiędzy kobietami a mężczyznami zajmie aż… 102 lata.

W dziesiątce państw zamykających ranking 189 krajów znalazły się: Demokratyczna Republika Kongo, Mozambik, Sierra Leone, Burkina Faso, Erytrea, Mali, Republika Burundi, Południowy Sudan, Czad, Republika Środkowoafrykańska i Niger.

Poniżej: Niger zajął ostatnie, 189 miejsce w rankingu HDR. ONZ pracuje nad zapewnieniem m.in. warunków do bezpiecznej edukacji w kraju – w2015 zamknięto w Nigrzeponad 150 szkół w obawie o ataki terrorystów z organiozacji Boko Haram. 
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/NigerTZai

Królowa rankingów

Norwegia w 2019 roku znalazła się także na szczycie zestawienia przygotowanego przez firmę doradztwa strategicznego, Boston Consulting Group, gdzie kraj fiordów uznano za najlepsze miejsce do zamieszkania. Oprócz tego w czerwcu UNICEF uznał Norwegię za jeden z krajów najbardziej przyjaznych rodzinom.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
noregg
noregg 12-12-2019 23:22

No jesli masz watpliwosci to juz teraz wiem ze nie mamy raczej o czym rozmawiac.

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
noregg
noregg 12-12-2019 23:09

To o co wnosisz?

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
noregg
noregg 12-12-2019 21:43

Konkretnie Ty to jestes nawiedzona wiec co by tu nie napisac Ty bedziesz bardziej typisk norsk niz norwedzy.Jeszcze nie widzialem abys konkretnie komus odpisala gdy prosi o rade,pomoc tylko stawiasz glupie, dolujace,nic nie wnoszace pytania.Albo jest to dyletanctwo albo jetes zwyczajnie nierozgarnieta.

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
noregg
noregg 12-12-2019 21:14

Widze ze juz troche poznales ich zwyczaje.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
XY YZ
XY YZ 12-12-2019 20:24

Norwegia ma lepszą propagandę niż ruscy..

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
piotr z
piotr z 11-12-2019 23:06

Takie rankingi są całkowicie bez sensu - można je układać tak aby wyniki pasowały nam pod założoną tezę. GNI dla przykładu jest bezsensownym wyznacznikiem dochodu ponieważ nie uwzględnia siły nabywczej pieniądza w danym kraju. Jeżeli patrzeć poza GNI to tak naprawdę większość wyznaczników dla krajów rozwiniętych jest bardzo podobna.

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 11-12-2019 17:36

Polska nie prędko będzie wysoko akurat w tym rankingu choćby ze względu na długość życia. Długość życia nie zależy od kilku ostatnich lat tylko od całego życia. U nas wiadomo smaczna, ale nie zdrowa kuchnia, czy ciężka praca ponad normę nie wpływa na zdrowie, na samopoczucie również. Co do nas to uważam ze jesteśmy weselszym narodem od Norwegów, narody germańskie z reguły są sztywne. Na południu bogactwa nie ma a ludzie są weseli, to chyba od słońca zależy (witamina D) i diety. W Polsce dużo się poprawiło, ale mentalność szybko się nie zmienia, wielu chce nadal podziału na panów i dziadów.

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Black Bird
Black Bird 11-12-2019 16:12

Przecież to zwykły ranking, nie łapię tej podniety ... Co Was tak boli ?? Że Polska nie jest na topie ? I nigdy nie będzie, a szkoda. Ale naszą narodową cechą jest narzekanie, czerpiemy z tego chyba satysfakcję. Zapytaj norwega jak leci ? To ci odpowie: tylko dobrze. Zapytaj polaka, to usłyszysz , jako tako. I tu masz różnicę. Pewnie - Norwegia nie jest idealna, nie ma takiego kraju, ale to my tworzymy społeczeństwo i jak się tu dobrze czujesz, chcesz tu być to jest ok. Jak ktoś nie jest zadowolony z tego gdzie jest, to po co tak się męczyć, być nieszczęśliwym i sługusem w tym kraju ? Czy tak nisko się zniżamy że zrobicie wszystko dla korony, nawet całujecie w d..., ale zarabiacie, a potem narzekacie jaki to niewdzięczny kraj. Nieładnie jest przybywanie w gości i obrażanie gospodarza. Ja w tym kraju nigdy sługusem się nie czuję, nigdzie tak się nie czuję, po prostu mi jest tu dobrze - to jest najważniejsze. Na marginesie: wisi mi kurs korony - do PL pieniążków nie ślę , a to co tu zarobię starcza na przyzwoite życie. Pozdrawiam wszystkich i życzę uśmiechu )

13
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 11-12-2019 01:21

Może w 2006 tak ale nie teraz...

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 10-12-2019 17:22

antychryst napisał:
Wow, wow i wow!
Cieszę się że oram i żyję w tym \"najlepszym\" kraju tylko 2 tygodnie a później wydaję zarobione penge przez następne 2 tygodnie w cudownej cywilizacji.


Panie Kaczmarek możesz pan orać i żyć gdzie pan chcesz. Nikt nie zmusza robić tego w Norwegii.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas