Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Turyści biją rekordy przemytu. W ręce celników wpadło już ponad osiem ton ryby Aktualności
Maja Zych 06 lipca 2019
08:00

Turyści biją rekordy przemytu. W ręce celników wpadło już ponad osiem ton ryby

2
Skomentuj
Jedynie na północy Norwegii przechwycono 6 ton nielegalnie przewożonych ryb. pixabay.com / DanaTentis / CC0 Creative Commons
Już od początku roku norwescy celnicy mieli ręce pełne roboty w związku z wieloma próbami nielegalnego przewozu złowionych nad fiordami ryb. Od stycznia do czerwca przechwycono aż 8 ton przemycanych przez granicę produktów rybnych – zgodnie ze statystykami z początku lipca to więcej niż przez cały ubiegły rok.
Amatorów wędkarstwa nie odstraszają nawet wysokie mandaty – już od maja tego roku za przekroczenie obowiązujących limitów grozi nie tylko kara 8 000 koron grzywny, ale też 200 koron za każdy nielegalny kilogram.
Reklama

Turyści biją rekordy

Norwescy celnicy od początku roku w stacjach granicznych w całym kraju dokonali zatrzymań ponad 8 ton produktów rybnych – zdecydowanie największe ilości przechwycono na północy kraju w Finnmarku i Troms.

– Widzimy, że część przewoźników przejeżdża w nocy i jest to często czterech do sześciu zagranicznych obywateli w każdym samochodzie, którzy zabierają ze sobą do domu zbyt dużo ryb. Celnicy konfiskują przede wszystkim filety, więc ilość, która zostaje zatrzymana, stanowi zaledwie małą część rzeczywistego połowu– mówi Atle Joakimsen z Tolletaten.

Wśród narodowości, które w tym roku zostały złapane na nielegalnym przewozie ryb, znaleźli się m.in. Niemcy, Belgowie, Litwini, Polacy, Czesi i Ukraińcy.

Surowsze przepisy już od 2018

Przepisy regulujące przewóz ryb przez granicę zostały zaostrzone już 1 stycznia 2018 roku. Od zeszłego roku dopuszcza się wywóz z kraju do 20 kilogramów złowionych ryb, o ile działalność wędkarzy jest zarejestrowana w jednej z legalnych firm, sprawujących pieczę nad rekreacyjnym połowem – w przeciwnym razie limit wynosi jedynie 10 kg. Prawo zabrania też wywożenia nieobrobionych ryb w całości.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman Miska
Roman Miska 07-07-2019 00:05

To jest NIESAMOWITE bravo Cwelnicy

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 06-07-2019 09:22

Chyba 8 ton RYB, bo jak rozumiem nie byla to jedna ryba?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas