Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Totalna rewolucja cenowa w MultiNOR od teraz nowe, NIŻSZE ceny!

Reklama

Życie w Norwegii

Zagrożenie kataklizmami, ekstremalna pogoda i utrudnienia na drogach w Norwegii: gdzie szukać informacji?

Monika Pianowska

11 sierpnia 2024 12:00

Udostępnij
na Facebooku
5
Zagrożenie kataklizmami, ekstremalna pogoda i utrudnienia na drogach w Norwegii: gdzie szukać informacji?

Alarm na telefon komórkowy jest uzupełnieniem systemu syren Obrony Cywilnej. stock.adobe.com/licencja standardowa

Rok temu w wielu częściach Norwegii w sierpniu szalała ekstremalna pogoda wywołana niżem Hans. Przez intensywne ulewy m.in pozamykano podtopione drogi, wyłączono z ruchu tereny po osuwisku, ewakuowano część mieszkańców czy też odwołano rejsy promowe.
W takich sytuacjach warto sprawdzać wiarygodne informacje o warunkach atmosferycznych, zagrożeniach naturalnych czy też na temat sytuacji na drogach we własnej okolicy, szczególnie jeśli wybiera się w podróż. Gdzie je znaleźć?

Sytuacja na drodze

Jeśli chodzi o warunki drogowe najlepiej zajrzeć na stronę Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). Znajdują się tam aktualizowane mapy z oznaczeniami o zamkniętych trasach i innych utrudnieniach w transporcie, takich jak remonty czy korki. Da się także skorzystać z narzędzia ułatwiającego zaplanowanie podróży z uwzględnieniem stacji ładowania samochodów elektrycznych czy miejsc odpoczynku dla kierowców.
Ponadto Statens vegvesen udostępnia widok z kamer na drogach, dzięki którym można sprawdzić, czy na przykład interesujący nas odcinek jest zalany deszczem lub oblodzony.
Zgłaszać usterki na drogach krajowych i okręgowych, ostrzegać o niebezpiecznych sytuacjach na trasie i uzyskiwać informacje o ruchu drogowym można, kontaktując się z centralą zarządu. Konsultanci przyjmują wskazówki dotyczące np. obiektów na drodze, zalania, korków, uszkodzeń dróg i znaków.

Numer telefonu: 175 (24/7)
Numer telefonu z zagranicy: +47 22 175 175
Informacje o ruchu drogowym w języku angielskim, tel. +47 22 175 175

Poważne incydenty należy zgłaszać na policję (tel. 02800) i skorzystać z numeru alarmowego 112, jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc.
Służby zachęcają do pobrania aplikacji Vegvesen trafikk, dzięki której można otrzymywać powiadomienia o informacjach o ruchu drogowym w okolicy. Warto zapisać się do newslettera, aby dostawać powiadomienia SMS o zamknięciach dróg i jeździe w kolumnie (wybrane odcinki).

Statens vegvesen/screenshot

Na vegvesen.no/fjelloverganger znajduje się status ważnych tras górskich i odcinków narażonych na warunki atmosferyczne. Zarząd ds. Dróg i Autostrad zachęca do śledzenia jego kont na Twitterze, aby otrzymywać ważne komunikaty drogowe: @VTSnord, @VTSost, @VTSmidt, @VTSvest, @VTS_sor.

Wiarygodne prognozy pogody i alerty

Kwestiami warunków atmosferycznych i zagrożeń np. ulewami, burzami z piorunami czy lawinami zajmuje się Urząd ds. Energii i Zasobów Wodnych (NVE) we współpracy z portalem varsom.no. Tam właśnie można znaleźć wszelkie nowe informacje na temat aktualnych alertów - w formie publikacji, a także list i map z kolorowymi oznaczeniami terenów objętych ryzykiem.
Na Varsom.no można subskrybować lądowe ostrzeżenia o zagrożeniach naturalnych od NVE i Instytutu Meteorologicznego przez e-mail i SMS. Platforma stworzyła też aplikacje mobilne, za pośrednictwem których także można sprawdzać aktualne mapy zagrożeń lub ostrzeżenia o kataklizmach.​ Są to Varsom i Regobs. Własne obserwacje i zdjęcia, mogące szybko pomóc ostrzec innych, można wysłać na adres: flom-jorskredvarsling@nve.no.
Komunikaty prasowe, prognozy pogody i mapy wraz z listami zagrożeń żywiołami są publikowane także na stronie yr.no, prowadzonej we współpracy z NRK i Norweskim Instytutem Meteorologicznym. Meteorologene to także nazwa profilu instytutu na Twitterze, gdzie można znaleźć istotne wpisy.
Władze lokalne, takie jak gmina, administrator państwowy i służby ratownicze są odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe oraz za wdrażanie środków, takich jak relokacja, ewakuacja, uzyskanie profesjonalnej pomocy, dochodzenia techniczne i wszelkie środki fizyczne. W nagłych wypadkach w przypadku powodzi lub zagrożenia lawinowego, jeśli potrzebuje się pomocy, należy się z nimi skontaktować.

System alarmowy zawiódł

7 sierpnia 2023 administracja państwowa ogłosiła, że na telefony komórkowe mieszkańców gmin objętych czerwonym poziomem zagrożenia powodzią i osuwiskami w związku z nadejściem niżu Hans zostaną wysłane alerty. Wiadomość alarmowa miała być rozpowszechniona w języku norweskim, angielskim i niemieckim, aby dotrzeć do jak największej liczby turystów i gości przebywających na obszarach ryzyka.
Nastąpił jednak błąd techniczny. Wielu mieszkańców Oslo niepotrzebnie otrzymało w poniedziałek po południu na telefony komórkowe zwielokrotniony alert o ekstremalnych warunkach pogodowych Hans. Powiadomienie o sytuacji nadzwyczajnej powinno być wysyłane tylko do szczególnie dotkniętych ulewami gmin.
Alert wysłany mieszkańcom Oslo.

Alert wysłany mieszkańcom Oslo.MN

Zawiadomienie zostało wysłane przez policję w imieniu administratora państwa. Było to pierwsze praktyczne zastosowanie nowego systemu po czerwcowych testach w całym kraju.
Alarm na telefon komórkowy jest uzupełnieniem systemu syren Obrony Cywilnej. Musi służyć do powiadamiania o zdarzeniach takich jak ekstremalne warunki pogodowe zagrażające życiu i zdrowiu, ataki terrorystyczne, wojna czy emisje radioaktywne.
Źródła: Statens vegvesen, NVE, Varsom, statsforvalteren.no, ABCNyheter, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


J M

12-08-2024 12:56

J M

12-08-2024 12:53

Myśliwy

11-08-2024 18:42

Planeta płonie !!!!haha

Tomasz012

09-08-2023 10:40

Rysiek nie pij tyle lub zamieszkaj z kims nie mowiac o lusterku od milionow lat to wiemy .

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok