Życie w Norwegii
World Happiness Report 2025: Norwegia najmniej szczęśliwa spośród krajów nordyckich

Kraj fiordów znajdował się kiedyś na szczycie światowego rankingu ogólnego zadowolenia z życia i szczęśliwości, stock.adobe.com/licencja standardowa
Norwegia trzeci raz z rzędu znalazła się na 7. miejscu corocznego rankingu Światowego Raportu o Szczęściu 2025 (World Happiness Report). Wyprzedziły ją pozostałe kraje nordyckie, a także Holandia i Kostaryka. Raport opublikowano w związku z obchodzonym przez ONZ 20 marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia.
Uznana najszczęśliwszym krajem już po raz ósmy z kolei Finlandia uzyskała w tegorocznym badaniu wynik 7,74 (w skali 0-10), natomiast Afganistan wylądował na końcu listy z rezultatem 1,36. Norwegia utrzymuje 7. miejsce z ubiegłego roku, nadal pozostając nieco za Finlandią, Danią (7,52), Islandią (7,51) i Szwecją (7,35), ale wciąż plasując się stosunkowo wysoko w porównaniu z resztą świata z punktacją na poziomie 7,26.
Finanse i niepokoje nad fiordami
Choć kraj fiordów znajdował się kiedyś na szczycie światowego rankingu ogólnego zadowolenia z życia i szczęśliwości, w ostatnich latach nieco spadł w klasyfikacji. Trzeba byłoby cofnąć się do 2016 roku, aby zobaczyć Norwegię na szczycie listy World Happiness Report.
Ankiety przeprowadzone przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) oraz krajowe badania jakości życia na zlecenie Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) wskazują, że zarówno satysfakcja z życia, jak i inne aspekty jakości życia nieco się pogorszyły w ostatnich latach. Spadek ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych i starszych, a także osób z wykształceniem zarówno niskim, jak i wysokim.
Może wynikać z wielu czynników, takich jak trudniejsza sytuacja finansowa sektora prywatnego, wzrost nierówności społecznych i niepewność co do przyszłości, wojna i skutki pandemii. FHI wskazuje, że różnica w jakości życia między osobami doświadczającymi trudności finansowych a tymi, których sytuacja finansowa jest dobra, jest znacząca. W Finlandii nierówności wśród społeczeństwa są mniejsze niż w Norwegii.
Na Północy odzyskasz portfel
Wszystkie pięć krajów nordyckich znalazło się na liście dziesięciu najlepszych. Państwa Północy mają stosunkowo solidne systemy zabezpieczeń społecznych, jak urlopy rodzicielskie, zasiłki dla bezrobotnych i publiczna opieka zdrowotna, które przyczyniają się do wyższego poziomu dobrobytu na ogół. Spośród ciekawszych faktów zawartych w raporcie można wspomnieć, że kraje nordyckie wypadły najlepiej na świecie, jeśli chodzi o szansę odzyskania zgubionego portfela.
Po raz pierwszy w historii w pierwszej dziesiątce zmieściły się także Kostaryka i Meksyk. Na wyróżnienie zasługują również Litwa, Słowenia i Czechy, które obecnie znajdują się w pierwszej dwudziestce listy. Polska wskoczyła na 26. lokatę z punktacją 6.67 i jest to najlepszy wynik spośród wszystkich edycji World Happiness Report (na równi z rokiem 2022). Jak czytamy w raporcie, pokazuje to, że poziom szczęścia w Europie Wschodniej stopniowo zbliża się do poziomu w Europie Zachodniej.
Ukraina ma najgorszą pozycję w rankingu ze wszystkich krajów Europy. Chociaż w ubiegłym roku kraj ten zajmował 105. miejsce, w tegorocznym rankingu spadł na 111. pozycję. Rosja poszła w odwrotną stronę i obecnie znajduje się na 66. miejscu na liście, co stanowi awans z 72. miejsca w roku ubiegłym.

worldhappiness.report
Amerykanie jedzą samotnie
Stany Zjednoczone znalazły się na najgorszej pozycji w historii listy, zajmując 24. miejsce. Najlepszy wynik USA osiągnęły w 2012 r., kiedy to kraj znalazł się na 11. miejscu. Raport poparty przez ONZ wskazuje również na inny powód spadku Stanów Zjednoczonych Ameryki na liście szczęśliwości. Chodzi o rosnącą liczbę Amerykanów… spożywających posiłki w samotności. Wzrosła ona o 53 proc. w ciągu ostatnich dwóch dekad – czytamy w raporcie, a głosi on, że dzielenie się posiłkami „jest ściśle powiązane z dobrym samopoczuciem”.
Badanie wskazuje również, że Stany Zjednoczone są jednym z niewielu krajów, w których obserwuje się wzrost liczby zgonów związanych z samobójstwami lub nadużywaniem narkotyków i leków. W większości krajów świata obserwuje się tendencję spadkową tego typu zgonów.
Ranking opiera się na średniej trzyletniej samooceny satysfakcji z życia, a także na takich czynnikach, jak produkt krajowy brutto na mieszkańca, zdrowie, wolność, hojność i korupcja. Badanie przeprowadziła firma Gallup World Poll, pytając reprezentatywną próbę około 1000 osób w każdym kraju. Raport publikowany jest corocznie od 2012 roku.
Źródła: World Happiness Report, NTB, MojaNorwegia.pl
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować
6