7
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Życie w Norwegii

Wciąż jeszcze można wymienić stare korony. Przypominamy, jak to zrobić

Maja Zych

26 lutego 2020 12:41

Udostępnij
na Facebooku
1

Wymiana norweskiej waluty rozpoczęła się już w 2017 roku. Fotolia / Royalty Free

W listopadzie 2019 roku Norges Bank oficjalnie wprowadził do obiegu nowe wersje banknotów o nominale 1000 koron, co było ostatnim etapem wymiany norweskiej waluty, która rozpoczęła się już w 2017 roku. Oznacza to jednak, że stare banknoty z wizerunkami słynnych Norwegów przestały być akceptowane jako środek płatniczy, a co za tym idzie – mają wartość wyłącznie sentymentalną. Mimo że dla większości nominałów okres przejściowy na wymianę już się skończył, to uspokajamy – nie oznacza to wcale, że jest to niemożliwe.
W artykule przedstawiamy, jakie opcje mają osoby, które wciąż nie spieniężyły poprzednich wersji banknotów oraz jak najlepiej załatwić wszystkie formalności.
Reklama

Stare 1000 koron wciąż w obiegu

W najlepszej sytuacji są osoby, które w swoich portfelach znalazły poprzednie wersje banknotów o nominale 1000 koron – do 14 listopada 2020 wciąż są one bowiem przyjmowane jako środek płatniczy, dlatego jeszcze przez kilka miesięcy można zapłacić nimi w sklepie lub wpłacić je na konto.

Nieco trudniej mają jednak osoby, które chcą pozbyć się banknotów wprowadzonych do obiegu wcześniej, czyli tych o nominale 50, 100, 200 lub 500 koron – jako że okres przejściowy na ich wymianę już się skończył, trzeba będzie w tym celu skontaktować się z Norweskim Bankiem Centralnym (Norges Bank).
Nowe wersje banknotów mają bliski Norwegii motyw morza.
Nowe wersje banknotów mają bliski Norwegii motyw morza. Źródło: flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

Kilka sposobów na wymianę

Najprostszym sposobem na pozbycie się starych wersji norweskich banknotów jest wypełnienie formularza i zaniesienie go wraz z pieniędzmi do głównej siedziby Norges Banku w Oslo przy ulicy Bankplassen 2, a odpowiednia kwota zostanie przelana na podany numer konta. Taka możliwość istnieje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15, a potrzebny formularz dostępny jest w recepcji. Osoby, które mieszkają daleko od stolicy i nie mają możliwości załatwienia formalności osobiście, mogą też potrzebne dokumenty przesłać drogą pocztową. Formularz można pobrać ze strony Norges Banku.

Adres do wysyłki:

Norges Bank,
K&D
Postboks 1179, Sentrum
0107 Oslo

Jeśli w zamian za stare banknoty o nominale 50, 100, 200 lub 500 koron chce się otrzymać ich nową wersję, należy osobiście udać się do oddziału w Oslo, Bergen, Stavanger lub Tromsø – warto jednak pamiętać, że kwoty powyżej 10 tys. koron można wymieniać jedynie w głównej siedzibie w Oslo i są one przelewane wyłącznie na konto.

W zależności od nominału banknoty można wymienić do 20.05.2018 roku lub do 18.10.2029 roku, czyli do dziesięciu lat po wprowadzeniu do obiegu ich nowych wersji.

Są bezpieczniejsze

Stare wersje banknotów zostały zastąpione nowymi przede wszystkim ze względu na zabezpieczenia. Norges Bank wprowadził ulepszone metody, które zwiększą ochronę przez fałszerstwami i ułatwią rozpoznanie podróbek. Dodatkową zmianą jest też wprowadzenie na banknotach motywu morza – na mniejszych nominałach znajdują się m.in. latarnia morska, dorsz czy łódź wikińska.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Daro12341

10-01-2021 19:42

Moze ktos wie jak sie odbywa wymiana starych banknotow w Narodowym banku w Oslo?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram