Komunikat prasowy

Dziś do obiegu wchodzą nowe banknoty 1000 koron. Stare będą ważne jeszcze rok

Maja Zych

14 listopada 2019 10:31

Udostępnij
na Facebooku
5

Stare wersje banknotów będą ważne jeszcze do listopada 2020 roku. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

W czwartek 14 listopada Norges Bank oficjalnie wprowadził do obiegu nowe wersje banknotów o nominale 1000 koron. To już ostatni etap wymiany norweskiej waluty, który rozpoczął się w 2017 roku – teraz wszystkie banknoty będą nie tylko bezpieczniejsze, ale też ozdobione bliskim Norwegii motywem morza.
Nowy banknot tysiąckoronowy jest utrzymany w fioletowej kolorystyce i widnieje na nim obraz wzburzonego morza. Jako środek płatniczy jeszcze przez rok obowiązywać będzie też poprzednia wersja tysiąckoronówki – w tym czasie stare pieniądze należy jednak wydać, wpłacić na konto lub wymienić w banku na nowe.
Tak prezentują się nowe wersje banknotów 1000 NOK.
Tak prezentują się nowe wersje banknotów 1000 NOK. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0

Są bezpieczniejsze

Stare wersje banknotów zostały zastąpione nowymi przede wszystkim ze względu na zabezpieczenia. Norges Bank wprowadził ulepszone metody, które zwiększą ochronę przez fałszerstwami i ułatwią rozpoznanie podróbek. Dodatkową zmianą będzie też wprowadzenie na banknotach motywu morza – na mniejszych nominałach znajdują się m.in. latarnia morska, dorsz czy łódź wikińska.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

16-11-2019 16:43

Elektroniczny pieniądz? Z iloma to miliardami się „zwinęła” ostatnio „królowa bitcoina”?

Janek1972

15-11-2019 23:06

Kolejnym etapem bedzie wprowadzenie ustawy o obrocie bezgotowkowym. Zmierzamy do ewidentnego niewolnictwa i to nie jest zart...

Janek1972

15-11-2019 21:49

Lepsze zabezpieczenia, to czyste lgarstwo. W czasach wszechobecnej inwiliglacji i niezwykle zaawansowanej techniki falszerstwo banknotow jest skrajnie marginalne. Tu chodzi o wymazanie z banknotow symboli i postaci narodowych. Wszyscy maja byc ciemna masa do harowania i placenia podatkow na rzecz bandziorow drukujacych pieniadze z niczego - eskimoskich Rothschildow.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram