Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

W Oslo jest niebezpiecznie? Mieszkańcy stolicy Norwegii twierdzą inaczej

Monika Pianowska

28 stycznia 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
W Oslo jest niebezpiecznie? Mieszkańcy stolicy Norwegii twierdzą inaczej

Poczucie bezpieczeństwa rozkłada się w populacji stosunkowo równomiernie. stock.adobe.com/licencja standardowa

W ostatnich miesiącach w Oslo doszło do kilku brutalnych epizodów, a debata na temat bezpieczeństwa i obecności policji na ulicach ponownie rozgorzała. Jednak pomimo strzelanin i aktów przemocy ośmiu na dziesięciu mieszkańców Oslo nie czuje dla siebie zagrożenia w mieście. Tylko co dziesiąty uważa inaczej.
Według sondażu przeprowadzonego przez InFact dla Aftenposten i NRK populacja stolicy kraju fiordów nie boi się mieszkać w Oslo. Zdecydowana większość ankietowanych, bo 77,5 proc., odpowiada, że nie odczuwa zagrożenia w mieście. 12,5 proc. odpowiedziało odwrotnie. 10 proc. zaś nie wyraziło jednoznacznej opinii.
Poczucie bezpieczeństwa rozkłada się w populacji stosunkowo równomiernie. Co może jednak dziwić, nieco więcej mężczyzn niż kobiet deklaruje, że nie czuje się w Oslo pewnie. Zróżnicowanie jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa nie jest duże również pod względem daty urodzenia: osoby w wieku od 30 do 44 lat czują się w stolicy najswobodniej, podczas gdy mieszkańcy Oslo powyżej 65. roku życia mówią o nieco większym zagrożeniu niż przeciętnie.

W jeden z pierwszych styczniowych weekendów 2023 dwie osoby zostały postrzelone przy stacji Nationaltheatret, tuż obok Theatercaféen. Zdarzenie widziało wielu świadków.

Incydenty nie przeszły bez echa

W całym mieście poziom bezpieczeństwa respondenci ocenili wysoko. Nieco zaskakujący może być jednak fakt, że mieszkańcy okolic środkowo-wschodniej części Akerselva wypowiadają się o swoich dzielnicach najbardziej pozytywnie. Oznacza to, że w ich opinii obszary, takie jak Grønland, Grünerløkka i Torshov są wyjątkowo bezpieczne, mimo że tętni w nich życie nocne i nierzadko dochodzi do incydentów z użyciem przemocy. Ludzie czuję się również w dużej mierze bezpieczni w północno-wschodniej części Oslo, w tym w Groruddalen.

Ankieta została przeprowadzona 17 stycznia 2023 roku. Wzięło w niej udział 1028 mieszkańców Oslo w wieku powyżej 18. lat.

Niemniej wyniki badania nie malują się w aż tak jasnych barwach. Zapytano bowiem także, czy strzelaniny i bijatyki wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa ankietowanych i to, jak poruszają się po mieście. Chociaż większość twierdzi, że nie miały one znaczenia, to około jedna trzecia (36 proc.) respondentów przyznała, że ​​stali się „nieco bardziej” lub „znacznie bardziej” ostrożni.
W tym miejscu pojawia się się bardziej wyraźna różnica między kobietami i mężczyznami: cztery na dziesięć stały się bardziej ostrożne, podczas gdy to samo mówi trzech na dziesięciu mężczyzn.
Po raz kolejny ci, którzy mieszkają „na wschód od rzeki”, najmniej zmienili swoje przyzwyczajenia. Tutaj pełne 68 proc. odpowiedziało, że korzysta z miasta tak jak dotychczas.

Policja jest niewidoczna?

Jeśli chodzi o zaufanie do pilnujących porządku funkcjonariuszy, siedmiu na dziesięciu ankietowanych odpowiada, że ​​wierzy, że policja dba o ich bezpieczeństwo. Odpowiedzi są mniej więcej takie same we wszystkich grupach, jednak to kobiety bardziej zdają się na policjantów niż mężczyźni.
W 2022 roku w Norwegii popełniono trzy podwójne morderstwa, odpowiednio w okręgach policyjnych w Oslo, Agder i Innlandet.

W 2022 roku w Norwegii popełniono trzy podwójne morderstwa, odpowiednio w okręgach policyjnych w Oslo, Agder i Innlandet. Źródło: stock.adobe.com/ fot. Roland Magnusson/ tylko do użytku redakcyjnego

Jednak reakcje na pytanie, czy policja jest widoczna w lokalnym środowisku, są różne: w dzielnicach na obrzeżach Oslo, zwłaszcza na zachodzie, dość duży odsetek odpowiada, że ​​policja „prawie nigdy” się nie pojawia. Zdecydowanie mniej osób ma podobne spostrzeżenia co do centrum. Z ankiety NRK wynika, że 40 proc. uważa, że ​​policja nigdy lub rzadko jest widoczna w krajobrazie miasta.
W ciągu ostatnich kilku lat policja w Norwegii otrzymywała coraz więcej zgłoszeń o aktach przemocy z użyciem broni palnej. Liczba ta była szczególnie wysoka w 2021 r., kiedy w stolicy zastrzelono łącznie ośmiu mężczyzn. Z raportu o zgłoszonych przestępstwach w okręgu policyjnym w Oslo wynika, że przyczyną wzrostu odsetka były m.in. napięcia w środowiskach przestępczych, nadużywanie substancji psychoaktywnych i choroby psychiczne.

Większość przestępstw nie na ulicy

W 2022 roku w Norwegii popełniono trzy podwójne morderstwa, odpowiednio w okręgach policyjnych w Oslo, Agder i Innlandet. W sumie 29 osób zginęło w 26 różnych incydentach. Z kolei w okręgach policyjnych Finnmark, Nordland i Trøndelag nie ma zarejestrowanych morderstw.
W 65 proc. przypadków morderstw użyto noża, a 77 proc. z incydentów miało miejsce w domach prywatnych. Prawie wszyscy sprawcy byli mężczyznami, zarejestrowano tylko cztery kobiety.
Zapytaliśmy również policję z okręgu Oslo o opinię dotyczącą bezpieczeństwa w stolicy Norwegii i okolicach. Czy zgłoszeń jest dużo? Jak sami funkcjonariusze czują się w pracy? Czekamy na odpowiedzi.
Źródła: Aftenposten, NRK, politi.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok