Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

W Norwegii znów można palić ogniska i grillować. Jednocześnie trwa zagrożenie pożarowe

Monika Pianowska

15 września 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Nawet w sezonie na ogniska, a więc w okresie od jesieni do wiosny, gmina może ich zakazać. stock.adobe.com/licencja standardowa

15 września w Norwegii zostanie zniesiony ogólny zakaz rozpalania ognisk w lasach i otwartych przestrzeniach, który obowiązywał od 15 kwietnia. Wówczas w kraju fiordów zabronione były zarówno ogniska, jak i grillowanie w plenerze bez zezwolenia gminy.
Urząd ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) ostrzega jednak, że nadal istnieje duże ryzyko wystąpienia pożarów lasów na południu Norwegii. Żółty poziom zagrożenia pożarowego DSB stwierdził gminach w Agder, Telemark i Vestfold.
Warto pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo zawsze ponosi osoba, która wznieca ogień.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo zawsze ponosi osoba, która wznieca ogień. Źródło: pixabay.com / ArturLuczka / Pixabay License

Zależy od warunków i zasad w gminie

Jak pisze DSB, nawet jeśli obowiązuje ogólny zakaz ognisk i grilla, można rozpalić ogień tam, gdzie na pewno nie spowoduje się pożaru, czyli przykładowo, gdy na ziemi leży śnieg lub padało przez długi czas. Dozwolone jest również rozpalanie ognia na plaży z dala od lasów i roślinności oraz na zatwierdzonych przez gminę miejscach grillowych i ogniskowych.
Zawsze trzeba jednak zorientować się w obowiązujących w danym miejscu przepisach, a także warunkach pogodowych i wiatrowych. Przed opuszczeniem miejsca zaś upewnić się, że ogień na pewno zgasł. Dodatkowo nawet w sezonie na ogniska, a więc w okresie od jesieni do wiosny, gmina może ich zakazać.
Urząd ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego stale monitoruje ryzyko pożarów lasów, a w okresach dużego zagrożenia ustawia w gotowości kilka helikopterów w całym kraju – mówi dyrektor departamentu Johan Marius Ly z DSB w komunikacie urzędu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram