Życie w Norwegii

Od dziś krajowy zakaz rozpalania ognisk. To trzeba wiedzieć

Natalia Szitenhelm

15 kwietnia 2021 12:50

Udostępnij
na Facebooku
1

By chronić przed pożarami lasy czy wrzosowiska, rozpalanie ognia dopuszczalne jest tylko w wyznaczonych miejscach. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Andriy Medvediuk

Od połowy kwietnia w Norwegii obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i grilla poza wyznaczonymi do tego miejscami. Zapoznaj się z przepisami.
Reklama
W okresie wiosenno-letnim władze ogłaszają stan podwyższonego zagrożenia pożarowego, dlatego już od połowy kwietnia w Norwegii obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i grilla w lasach i pozostałych terenach zewnętrznych.

Krajowy zakaz obowiązuje od 15 kwietnia do 15 września.

Poniżej: komunikat stołecznej straży pożarnej informujący o przepisach.

Tylko w wyznaczonych miejscach

By chronić przed pożarami lasy czy wrzosowiska, rozpalanie ognia/grillowanie dopuszczalne jest tylko w wyznaczonych miejscach, których w całym kraju jest dosyć sporo. Lokalnie mogą istnieć również odrębne przepisy dot. wzniecania ognia, które warto sprawdzić na stronie danej gminy. Np. gmina Oslo informuje, że dozwolone - oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa - jest grillowanie w parkach miejskich. Zakaz rozpalania ogniska nie dotyczy również własnej posesji czy ogrodu. 

Prawo dopuszcza też rozpalanie ognisk w sytuacjach, w których jest to bezpieczne – na przykład tuż po obfitych opadach deszczu, a także na plaży, która nie znajduje się w pobliżu lasów czy innej roślinności. Zasada jest taka, by przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i ostrożność, a także odpowiednio ocenić ewentualne zagrożenie. 

Tutaj można sprawdzić zagrożenie pożarowe w danym miejscu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

15-04-2021 18:19

...plujralizm jest dozwolony jak widać ...bo taki ciul jak ty możę bezkarnie chlapać ozorem...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram