Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

W Norwegii na zasiłku. Liczba odbiorców tego świadczenia stale rośnie

Emil Bogumił

22 października 2024 16:57

Udostępnij
na Facebooku
2
W Norwegii na zasiłku. Liczba odbiorców tego świadczenia stale rośnie

Liczby stabilizują się, choć nadal pozostają problemem. Fot. Gorm Kallestad, NTB scanpix (CC BY-NC 4.0)

Na koniec września 2024 roku w Norwegii 4,4 proc. populacji w wieku 18-66 lat otrzymywało świadczenia rehabilitacyjne (AAP). Odpowiada to 155 tys. osób. Największy przyrost odnotowano w grupie 30-49 lat.
W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba wzrosła o 5,8 proc., czyli 8,5 tys. osób. Jak wskazuje Hans Christian Holte, dyrektor norweskiego Urzędu Pracy i Opieki Społecznej (NAV), rosnące wskaźniki są częściowo związane z wysokim poziomem absencji chorobowej.

Analizując wzrost liczby odbiorców AAP, widać, że zmiana obejmuje wszystkie grupy wiekowe, ale największy przyrost odnotowano wśród osób w wieku 30-49 lat. W tej grupie przybyło 7,6 proc. świadczeniobiorców, co stanowi blisko pięć tys. osób. Wzrost był również widoczny w grupie poniżej 30 roku życia oraz między 50 a 66 rokiem życia, gdzie wskaźnik wzrósł o 4,2 proc. Po pandemii większy wzrost obserwowano wśród starszych osób, a obecnie trend przesunął się na młodsze grupy dorosłych.

Coraz więcej osób w Norwegii na zwolnieniu i zasiłku

Liczba osób rozpoczynających korzystanie z AAP jest mocno powiązana z poziomem absencji chorobowej. W trzecim kwartale 2024 roku około 8,3 tys. osób zaczęło otrzymywać świadczenia po zakończeniu okresu pobierania zasiłków chorobowych, a 5,3 tys. rozpoczęło ten proces bezpośrednio.

Odsetek beneficjentów, którzy korzystali wcześniej z zasiłków chorobowych, wzrósł z 58 proc. przed pandemią do 61 proc. w bieżącym roku. Jak zaznacza Holte, stabilizacja liczby odbiorców AAP jest głównie wynikiem zwiększonej liczby osób opuszczających program, a nie spadku liczby chorych.
NAV posiada już informacje o nieodpowiednim wykorzystywaniu możliwości pobierania zasiłku.

NAV posiada już informacje o nieodpowiednim wykorzystywaniu możliwości pobierania zasiłku.Fot. fotolia

W drugim kwartale 2024 roku 14,7 tys. osób przestało otrzymywać świadczenia rehabilitacyjne, co oznacza wzrost o prawie trzy tys. osób w porównaniu z ubiegłym rokiem. Największy wzrost odnotowano wśród osób w wieku 50-59 lat, gdzie liczba ta wzrosła o 35 proc. Chociaż liczba nowych odbiorców AAP nadal pozostaje wysoka, stabilizacja liczby beneficjentów wskazuje na równie wysoki poziom zakończeń programu poboru świadczenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


piotr s

23-10-2024 17:25

Kochany NAV ale dla pakisów

Eli Bulls

23-10-2024 09:50

Efekt covidowych niesprawdzonych szczepien. Wiele osob ma efekty uboczne i nie ma co tutaj pierdziec i lamentowac. Trzeba zwiekszyc zakres swiadczen a nie je ograniczac. Taki jest obowiadek panstwa. Zamiast kumulowac zyski z exportu i zarabiac na sztucznie zanizonym kursie korony. Elity zarabiaja a plebs boryka sie z efektem szczepien. Ponadto autor nie wspomnial o doraznej pomocy dla kilkudziesieciu tyciecy ukrainskich rodzin. Wchlaniaja kase jak gabka wiec Nav placze ze nie ma na najnowsze elektryki i wywalanie kasy na glupoty

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok