Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Tym razem szczęście nie szło w parze z ekonomią. Norwegia poza dziesiątką w „raporcie emocji”

Monika Pianowska

13 września 2018 14:57

Udostępnij
na Facebooku
8
Tym razem szczęście nie szło w parze z ekonomią. Norwegia poza dziesiątką w „raporcie emocji”

Norwegia znalazła się na 13. pozycji rankingu emocji Gallupa 2018. MN

Instytut Gallupa, organizacja badająca opinię społeczną, opublikował 12 września wyniki corocznego „raportu emocji” (Gallup Global Emotions 2018). W tabeli najbardziej zadowolonych populacji Norwegia uplasowała się na 13 miejscu.
Królujący od wielu lat w klasyfikacjach szczęśliwości i dobrobytu kraj fiordów tym razem wyprzedziło kilka państw z Ameryki Południowej. Najnowsza edycja badań nie pozostawia jednak złudzeń: rok 2017 był w skali świata najsmutniejszy i najbardziej stresujący od przynajmniej dekady.

Skupili się na uczuciach, nie finansach

Autorzy „raportu emocji” z Instytutu Gallupa bazowali jedynie na opinii samych mieszkańców krajów uwzględnionych w badaniach, biorąc pod uwagę czynniki pomijane zazwyczaj w rankingach, które bazują głównie na ekonomii. Udało się zebrać ponad 154 tys. ankiet w 147 krajach świata z odpowiedziami na pytania typu: Czy wczoraj się śmiałeś? Czy byłeś traktowany z szacunkiem? Czy czułeś ból, złość lub niepokój?

Już po raz trzeci najwięcej punktów w zakresie pozytywnych doświadczeń zebrali mieszkańcy Paragwaju. Pierwszą dziesiątkę zdominowały państwa południowoamerykańskie – liderami okazały się jeszcze m.in. Kolumbia, El Salwador czy Gwatemala. W czołówce jako kraj nordycki wyróżniła się Islandia, Norwegia znalazła się na 13. pozycji.
To dosyć nisko w porównaniu do innych raportów, jak bostoński ranking jakości życia, w którym kraj fiordów w bieżącym roku okazał się niekwestionowanym liderem, czy  „raport szczęśliwości” (World Happiness Report 2018) – w tegorocznej edycji Norwegię wyprzedzili tylko fińscy sąsiedzi. Wyniki wspomnianych klasyfikacji różnią się od badań Instytutu Gallupa, ponieważ skupiają się bardziej na takich aspektach, jak zdobywanie władzy, szacowana długość życia i różnice ekonomiczne, na poczet np. tego, czy dana osoba czuje się wypoczęta lub udało jej się nauczyć czegoś ciekawego.

Najgorzej od dekady

Całokształt, jeśli chodzi o poziom zadowolenia na świecie, nie przedstawia się zbyt kolorowo. Raport Gallupa wskazuje, że w 2017 roku co czwarty ankietowany doświadczył poprzedniego dnia stresu lub zmartwień, natomiast pięć na dziesięć osób czuło złość i smutek, a jedna trzecia fizyczny ból. Najwięcej tego typu odpowiedzi pojawiło się w południowych krajach Afryki.

Polska z kolei wypada w rankingu jako państwo, którego mieszkańcy na pytanie o negatywne doświadczenia odpowiadali przecząco, jednak sumaryczny wynik umiejscowił ją mniej więcej pośrodku, a to z uwagi na stosunkowo dużą ilość negatywnych odpowiedzi na pytania o pozytywne doświadczenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


high octane

14-09-2018 14:52

Dom w centrum duzego miasta 5 pokoji 1.5 mln koron. Jak troche zaoszczedziles to wezmiesz maly kredyt ktory szybko splacisz. W No ile placisz 4.5 mln Drammen/Asker. Nigdy sie niczego nie dorobisz. Cale zycie bedziesz placil komus za wynajem.

boj fra oszlo

14-09-2018 12:34

high_octane napisał:
W Niemczech czy Holandii zarobisz 23000 nok na reke pracujac 48h/week a ceny wszystkiego 1/3 tego co w Norwegii.



.....tak?
...a po jakim kursie wymiany?

high octane

14-09-2018 08:44

W Niemczech czy Holandii zarobisz 23000 nok na reke pracujac 48h/week a ceny wszystkiego 1/3 tego co w Norwegii.

Malaguti B

13-09-2018 22:35

Bo cieszyc sie trzeba umiec !
Zarabiam 23000 miesiecznie pracujac 7.5h dziennie. Place 10000 za mieszkanie z oplatami, auto z oplatami 3000, jedzenie 5000 zostaje 5000 na ciuchy czy duperele. Czasami wpadnie jakis dzien 100% czy feriepenge 12% zeszlorocznych zarobkow. A do tego 5 tygodni wolnego w roku i dlugie dni 70% roku. Wedkuje gdzie sie da, grzyby zbieram gdzie popadnie. Za wode nie place, czasami zapomni sie zakrecic w ogrodzie . W tym kraju czuje sie bezpiecznie - nawet na wypadek stracenia pracy. Co dziwne to kultura na drodze, nawet janusz na pasach sie zatrzymuje. Same superlatywy. Tylko zyc i sie cieszyc.

Xx1

13-09-2018 21:35

Jak tak dalej obecny rząd będzie wszystko ciął i dodawał nowe opłaty to Norwegia znajdzie się za Somalią. Można szybko zdemolować gospodarkę, ale odbudowa zajmie dużo więcej czasu. Budowlańcy wiedza coś na ten temat Era ropy sie kończy a oni szukają pomysłu na gospodarkę, wykombinowali sobie ze łupiąc najbiedniejszych przywrócą niedawna świetność...

high octane

13-09-2018 15:39

Skandynawia jest najgorszym miejscem do zycia dla samozatrudnionego badz wykwalifikowanego pracownika. Taki model fiskalny.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok