Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Życie w Norwegii

Norwegia już nie jest najszczęśliwszym krajem świata. Zastąpili ją sąsiedzi

Monika Pianowska

15 marca 2018 14:13

Udostępnij
na Facebooku
10
Norwegia już nie jest najszczęśliwszym krajem świata. Zastąpili ją sąsiedzi

Norwegia wciąż znajduje się w czołówce najszczęśliwszych państw. maxpixel.freegreatpicture.com/ public domain

W opublikowanym 14 marca „raporcie szczęśliwości” (World Happiness Report 2018) nastąpiło małe przetasowanie. Szczycąca się od ubiegłego roku mianem najszczęśliwszego państwa na świecie Norwegia musiała ustąpić miejsca nowemu liderowi – Finlandii.
Polska, chociaż wciąż znajduje się w czwartej dziesiątce stawki, może cieszyć się z awansu o kilka oczek w porównaniu do 2017 roku. W tegorocznym raporcie uwzględniono 156 krajów. Cały raport można przeczytać tutaj.
Reklama

Skandynawia jak zwykle wysoko

Norwegia nie powtórzyła sukcesu z ubiegłego roku i oddała tytuł najszczęśliwszego kraju na świecie swoim nordyckim sąsiadom. Finlandia, która wskoczyła na pierwsze miejsce z piątego, zdegradowała jednak niedawnych triumfatorów tylko o jedno oczko. Zarówno Norwegia, jak i zajmujące czołowe lokaty północnoeuropejskie państwa, nie ustępują wiele świeżo upieczonym liderom. Również Dania i Islandia zebrały w raporcie mnóstwo cennych punktów.

Z kolei Polska z roku na rok pnie się w rankingu coraz wyżej. Z 46. pozycji zajmowanej w 2017 roku wskoczyła na 42., wyprzedzając m.in. – co może się wydawać zaskoczeniem – Włochy, Japonię czy Portugalię. Tabelę zamyka Burundi (156.).

Pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco:

1. Finlandia (7.632)
2. Norwegia (7.594)
3. Dania (7.555)
4. Islandia (7.495)
5. Szwajcaria (7.487)
6. Holandia (7.441)
7. Kanada (7.328)
8. Nowa Zelandia (7.324)
9. Szwecja (7.314)
10. Australia (7.272)

Podstawą równowaga

World Happiness Report powstaje cyklicznie dzięki inicjatywie ONZ zapoczątkowanej w 2012 roku – Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN). Przy tworzeniu rankingu najszczęśliwszych krajów bierze się pod uwagę takie czynniki jak PKB na jednego mieszkańca, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność w podejmowaniu decyzji, hojność czy brak korupcji.

Szczęśliwe kraje to zatem te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem i kapitałem społecznym, wysoki poziom zaufania w społeczeństwie i do rządu oraz równość.
Po raz pierwszy w historii ONZ zbadało również poziom zadowolenia wśród imigrantów zamieszkujących każde z uwzględnionych w raporcie państw i w tym zestawieniu to znów Finlandia znalazła się na samym szczycie. Polska natomiast figuruje w czołówce krajów wyjątkowo niechętnie przyjmujących przybyszów z zagranicy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Cortez18

17-03-2018 22:15

Jest taki polski super komentarz do tych jajogłowych teorii o orgiastycznym poczuciu autoszczesliwosci autochtonów zamieszkujących polodowcowe zlodowaciałe tereny Skandynawii : widocznie niewiele im do szczęscia potrzeba. Wszystkim z kolei napływowcom rezydującym,jak uważają, w owym Raju trawestuje znane powiedzenie Władka Frasyniuka do obrzydliwego gnoma żoliborskiego : Janusze - przestańcie pierd...- nie było Was tam.

W Trondheim tego słowa na \"s\" używają całkiem często ale raczej bez sympatii. Podobnie jak polski szewc używa różnych słów powszechnie uznanych za wulgarne. Może w innych rejonach Norwegii pałaja bardziej ciepłymi uczuciami do takich tam? Już to widzę jak ktoś przychodzi i prezentuje sie: \"nazywam się X ale mówcie mi \"s\", jestem już długo w Norwegii i wszystko mi się tu bardzo podoba włącznie z podatkami cenami opłatami drogowymi i pogoda też mi się podoba i nie lubie nic co polskie o czym codziennie razem z takim samym fajnym jak ja karem piszemy na polskim forum. I wyobraźcie sobie, drodzy koledzy, że Polacy z tego forum zamiast wykazać skruche i obiecać poprawę, odwdxieczaja się nam brakiem sympatii \" Już widzę reakcje norweskich kolegów : )

Josef Satan

16-03-2018 11:15

3sort napisał:
[quote]freewoman napisał:
napisał:
.
Hm..... musze przyznac, ze iscie szatanska wrecz wnikliwoscia ujales istote sprawy polskiego poslannictwa
Nalezne by moze bylo jeszcze tylko dodac, ze Polak nigdy w dyskusji nie ucieka sie do stosowania brudnych chwytow erystyki, jak np: ataku na osobe w przypadku braku argumentow


Jako Satan, nie wiem dlaczego tyle ja minusow dostalem. Pisze peany na czesc Polski, krainy mnie niedanej. Krainy, o ktorej moge tylko marzyc podczas bezsennych nocy.
Biednym ja emigrant, niewyedukowany, bez pracy i bez srebrnikow.
Klepie ci ja biede od paru dekad tutaj i nikt, nikt sie nade mna nie uzali.

Ciezki los Satana, nierozumiany on przez polska spolecznosc, uciskany przez wszystkie inne.

Ide, ja Satan, poszukac jakiegos przemyta, aby utopic smutki w jedynym dobrym alkoholu tego swiata, czyli polskiej wodce.

Josef Satan

16-03-2018 08:57

Co sie spojrze po forum, to grochowa ksiezniczka saczy swoj jad na dowolny temat.
Mysle, ze juz kazdy wie ze uwazasz Norwegia za najgorszy kraj na ziemi, ludzi za durni o mentalnosci jaskiniowcow.
Wiemy tez, ze w twoich oczach Polska jawi sie jako kraj-enklawa. Kraj ludzi o niepoklanym morale, niedocenianych i upokarzanych przez lewacka Europe. Kraj ludzi madrych, sprawiedliwych i doskonalych pod kazdym wzgledem. Kraj, gdzie slowo korupcja i prekupstwo nie jest znane. Kraj ludzi przyjazdnych dla srodowiska i dla siebie. Kraj ludzi, gdzie kazdy kazdemu jest przyjacielem, gdzie panuje wszechstronny dobrobyt, rownouprawnienie i brak jakiejkolwiek agresji. Nie wspominajac o przestepczosci, bo ona od wiekow w Polsce nie wystepuje. Kazdy czlowiek zyje w Polsce godnie, gdyz pracy jest dosyc a i zarobki plasuja sie w czolowce swiatowej.
Edukacja stoi na kosmicznym poziomie i kazdy inny kraj marzy o zatrudnieniu polskiego specjalisty. Kazda rodzina zyje w dobrobycie a przejawy przemocy w stosuku do partnera nie sa w Polsce znane. Kazde dziecko jest kochane, bo stanowi wlasnosc rodzicow i nikt do wychowania dzieci sie nie wtraca.
Krajem kieruje wyjatkowy rzad, ktory ma za naczelny cel dobro obywatela, zwlaszcza jezeli zalicza sie do pierwszego sortu.
Kosciol stoi na strazy cnot i dba, aby kazdy obywatel zachowywal sie zgodnie z jedynymi slusznymi normami.
Historie Polska ma wyjatkowa i rzad dba, aby caly swiat wiedzial co przystoi mowic o Polsce.
Cudzoziemcy przybywajacy do Polski nie potrafia ukryc zdziwienia. Poddawani propagandzie w swoich ojczystych krajach przezywaja szok cywilizacyjno- kulturowy w zderzeniu z polska rzeczywistoscia. Nikt tak nie potrafi wyrazic tak dosadnie swoich uczuc i odczuc w stosunku do osob obcych kulturowo Polsce, jak polacy. Cudzoziemcy uwielbiaja te okrzyki na ich czesc, te slowa i czyny, ktore czesto towarzysza im na kazdym kroku. Coz, Polska jest otwarta na roznosc i odmiennosc jak zaden inny kraj na swiecie.
Natura w Polsce jest wspaniala i rzad doklada staran, aby ja chronic przed nadmiernym unaturalnieniem. Planowe wycinki puszcz i lasow oraz wybijanie zwierzat sa ewenementem europejskim. Tak, caly swiat moze sie od Polski uczyc.
Wielu polskich obywateli udaje sie chetnie za granice, aby niesc kaganek oswiaty.
Niedlugo Polska bedzie pobierac oplaty pieniezne od przybywajacych nagminnie zagranicznych obserwatorow. Wszak nauka nie moze byc bezplatna a i budzet panstwa sie wzbogaci.
Niestety ta kraina jest dla mnie niedostepna. Ja jestem najgorszym sortem i moge tylko klapac biede wsrod durnowatych tubylcow.

A mlekiem i miodem plynacy kaczystan na ktorym.

Josef Satan

15-03-2018 15:30

A na ktorej pozycji uplasowal sie kraj najlepszych ludzi na swiecie?
PS. Niepewnym podpowiadam - mam na mysli Polske.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram