Życie w Norwegii
To jest kraj dla starych ludzi: nad fiordami żyje już ponad 1000 stulatków
6

Norwescy seniorzy cieszą się, w porównaniu do swoich rówieśników np. w Europie Wschodniej, najlepszym zdrowiem. maxpixel.net/ public domain
Po raz pierwszy w historii Norweski Instytut Zdrowia Publicznego doliczył się ponad tysiąca obywateli kraju fiordów, którzy liczą sobie już więcej niż sto lat. Chociaż w wielu krajach średnia życia stale się wydłuża, Norwegowie okazują się w tej kwestii liderami – przynajmniej na tle Europy.
Jaka jest ich recepta na długowieczność? Zarówno wersje naukowców, jak i samych seniorów się pokrywają: rzucić palenie, zdrowo jeść, być aktywnym fizycznie i udzielać się społecznie. Statystyki nie byłyby zapewne jednak aż tak imponujące, gdyby nie pomoc państwa.
Sto lat w zdrowiu
Dożyć setki to jedno, inna rzecz to dożyć jej w dobrej kondycji. Tak się jednak składa, że norwescy seniorzy cieszą się, w porównaniu do swoich rówieśników np. w Europie Wschodniej, najlepszym zdrowiem. Badania dowodzą, że obecne pokolenie 70-latków zamieszkujących kraj fiordów jest silniejsze niż poprzednie, jeśli brać pod uwagę chociażby ich wydolność mięśniową. Podobnie w przypadku jeszcze starszych osób – 80-latkowie żyjący dziś w Norwegii wykazują się większą sprawnością fizyczną niż ci badani 20 lat temu.
Oczywiście nawet Norwegów w ostatnich latach życia dopadają choroby, po prostu mimo schorzeń dożywają bardziej sędziwego wieku niż starzy obywatele innych krajów europejskich. Niemniej dzięki m.in. zbilansowanej diecie udaje im się redukować ryzyko zapadnięcia na przewlekłą dolegliwość. Efekt? Ponad tysiąc ponadstuletnich mieszkańców Norwegii.
Raj dla seniorów
Nie tylko korzystny dla zdrowia styl życia, czyste środowisko i odrobina szczęścia – lub jak wolą niektórzy – geny – wpływają na długowieczność mieszkańców kraju fiordów. Pomaga im w tym sama Norwegia. W 2017 roku stanęła na czele państw, w których emerytom żyje się najlepiej. W rankingu wzięto pod uwagę cztery główne czynniki: dobrobyt finansowy, zdrowie, jakość życia oraz programy emerytalne.
Starzejące się społeczeństwo może się jednak okazać największym wyzwaniem dla kraju fiordów. Po pierwsze wymaga coraz większej opieki zdrowotnej, a po drugie zmniejszająca się liczba osób pracujących może też przyczynić się do problemów z zabezpieczeniem odpowiednich środków na coraz większe emerytury.
Reklama
Reklama
To może Cię zainteresować
23-09-2018 18:05
6
0
Zgłoś
23-09-2018 17:46
2
0
Zgłoś
23-09-2018 13:43
1
0
Zgłoś
23-09-2018 12:36
4
0
Zgłoś
23-09-2018 08:39
16
0
Zgłoś