Życie w Norwegii

Technologia VR jako część terapii. Norweski szpital pierwszym na świecie

Natalia Szitenhelm

27 października 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Technologia umożliwi pacjentom odczuwanie podczas terapii takich samych emocji, jakie towarzyszą im w codziennym życiu. adobe stock/licencja standardowa

Szpital uniwersytecki w Haukeland może być pierwszą placówką na świecie, która wykorzysta technologię VR w leczeniu psychozy u młodych osób. Obecnie trwa opracowywanie programu terapii, której głównym elementem jest wirtualna rzeczywistość.
Reklama
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szpital uniwersytecki stanie się pionierem w leczeniu technologią VR, jako pierwszy podał serwis NRK w połowie października. Program terapii zakłada, że pacjenci cierpiący na psychozę, zakładając okulary VR, przeniosą się do wirtualnej rzeczywistości, gdzie będą „trenować” sytuacje z życia codziennego, które wywołują u tych osób lęk.

VR (virtual reality) – wirtualna rzeczywistość, syntetyzowanie przez programy komputerowe doznań odbieranych przez zmysły człowieka.

To wyjątkowa szansa

Jak mówi cytowany przez norweski serwis psychoterapeuta kliniczny dzieci i młodzieży, Guri Elise Holgersen, pionierska terapia technologią VR daje terapeucie szansę realnego uczestnictwa w stresujących dla pacjenta sytuacjach. – Byłoby miło móc zabrać terapeutę na szkolny dziedziniec, na randkę czy do kawiarni z przyjaciółmi. Właśnie dlatego technologia VR jest wyjątkową szansą – wyjaśnia. 

Holgersen razem ze swoimi współpracownikami testują obecnie kilka rodzajów leczenia, które opiera się na wzmocnieniach umiejętności pacjentów, ponieważ – jak wyjaśnia lekarz – młode osoby cierpiące na psychozę mogą źle rozumieć sytuacje społeczne. Często tracą pewność, że poradzą sobie w codziennym kontakcie z innymi osobami.

Oswoić się ze społecznością

W innowacyjnej terapii to terapeuta odgrywa rolę osoby, którą spotyka pacjent. Okulary VR umożliwiają trening różnych sytuacji bez fizycznego kontaktu z innymi ludźmi. Jak wyjaśnia Holgersen, dzięki temu pacjenci czują się bezpieczniej w kontakcie z innymi, mogąc przenieść wypracowane zachowania i odczucia do codziennego życia. Poza tym ich reakcje w trakcie terapii VR są takie same jak w prawdziwym życiu, co daje lepsze efekty  niż w trakcie standardowego leczenia. Psycholog sądzi bowiem, że kwestią niezwykle istotną dla osób w trakcie terapii jest oswojenie się z szeroko pojętą społecznością.

Psychoza charakteryzuje się zaburzeniem postrzegania rzeczywistości. Osoba cierpiąca na psychozę zmaga się z halucynacjami, a także widzi, słyszy, a nawet czuje rzeczy, które nie istnieją w rzeczywistości. Wyróżnia się kilka rodzajów psychozy.

Poniżej: tak będzie wyglądać terapia psychozy w wykorzystaniem VR.
Pracami nad dostosowaniem wirtualnej rzeczywistości na potrzeby terapii zajmuje się firma Helse VEST IKT, która wykorzystuje nowoczesną technologię w medycynie. Plan leczenia ma być gotowy do listopada, w szpitalu zostanie wdrożony w przyszłym roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram