Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Poda jedzenie, pomoże w myciu i ułatwi poruszanie. Norwegowie stworzyli robota do opieki nad starszymi Aktualności
Maja Zych 25 sierpnia 2019
08:00

Poda jedzenie, pomoże w myciu i ułatwi poruszanie. Norwegowie stworzyli robota do opieki nad starszymi

2
Skomentuj
Rozwój technologii może znacznie usprawnić usługi opiekuńcze i służbę zdrowia. pxhere.com / CC0 Public Domain
Średnia długość życia w Norwegii jest jedną z najwyższych na świecie, a rosnąca liczba starszej części społeczeństwa sprawia, że coraz więcej osób korzysta też z usług opiekunów i pracowników medycznych. Naprzeciw oczekiwaniom takich osób wyszła norweska firma technologiczna Halodi Robotics, która stworzyła innowacyjnego robota do pomocy osobom starszym w codziennych czynnościach. „Eve” – bo taką nosi nazwę – ma być m.in. w stanie zapewnić pomoc w łazience, podnieść przedmioty z podłogi, czy odgrzać przygotowane wcześniej jedzenie.
Jeśli robot pomyślnie przejdzie testy, istnieje szansa, że już za dwa lata „Eve” będzie pomagał opiekunom osób starszych w całym kraju.
Reklama

Pomoże w codziennych czynnościach

Robot „Eve” ma być przede wszystkim wsparciem dla osób starszych i sprawić, że nie będą potrzebowały całodobowej obecności rodziny lub opiekunów – trzeba jednak podkreślić, że nie będzie on wstanie całkowicie zastąpić człowieka. Mechaniczny pomocnik będzie w stanie m.in. podać osobie starszej przygotowane wcześniej jedzenie, pomóc w codziennej toalecie, czy popchnąć wózek inwalidzki. Przy każdej czynności „Eve” będzie jednak potrzebowała pomocy ze strony człowieka – robotem steruje się bowiem za pomocą technologii VR. Oznacza to, że przy użyciu kontrolera oraz specjalnych gogli wykwalifikowany pracownik będzie mógł pokierować ruchami maszyny.

Zamysł jest taki, aby stworzyć swego rodzaju centrum sterowania – dzięki temu opiekun osób starszych, zamiast przemieszczać się z domu do domu, będzie mógł wykonywać podstawowe czynności zdalnie za pomocą robota.

VR (virtual reality) – technologia rzeczywistości wirtualnej, która polega na multimedialnym wykreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń.

Potrzebne są dokładnie testy

Zanim roboty do opieki nad starszymi mogłoby trafić do norweskich domów, potrzebne są jednak długie i dokładne testy. Pierwsze badania pilotażowe będą miały miejsce już w przyszłym roku, dlatego istnieje szansa, że na rynku sprzęt pojawi się nawet za dwa lata.

– Opieki nie można zastąpić technologią. Robot „Eve” jest dobrym przykładem na to, jak technologia może przyczynić się do wzmocnienia i rozszerzenia usług domowych, aby zatrudnieni w służbie zdrowia i opiece mogli przeznaczyć czas dla podopiecznych – mówi wiceminister zdrowia Anne Bramo.

Bramo dodaje też, że technologia jest już na porządku dziennym w wielu dziedzinach życia, dlatego naturalnym następnym krokiem będzie wprowadzenie coraz bardziej zaawansowanych robotów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jura gładysz
jura gładysz 26-08-2019 09:08

W Polsce starsi ludzie mają oparcie w rodzinie

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas