Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Stavanger jednym z najlepszych miejsc do życia dla emigrantów z Europy. Drugi raz z rzędu Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 26 lutego 2020
11:25

Stavanger jednym z najlepszych miejsc do życia dla emigrantów z Europy. Drugi raz z rzędu

Skomentuj
Stavanger doceniono za m.in. za infrastrukturę, komunikację miejską czy dobrą jakość powietrza. stock.adobe.com/standardowa/Randy Raszler
Stavanger jako jedyne miasto w Norwegii znalazło się w pierwszej dwudziestce lokalizacji najbardziej atrakcyjnych dla europejskich emigrantów. Pod uwagę wzięto 490 miejsc na całym świecie, zwyciężyła zaś Kopenhaga ex aequo z Bernem.
Reklama
ECA International, która zapewnia dane na temat kosztów utrzymania, zakwaterowania, podatków, prawa pracy, świadczeń czy jakości życia na całym świecie, 21 lutego opublikowała coroczny ranking miejsc, w których emigrantom z Europy żyje się najlepiej. Dane zebrano na podstawie szeregu czynników, takich jak: dostępność usług, mediów i sieci, opieki medycznej, warunków mieszkaniowych, infrastruktury, klimatu i jakości powietrza, bezpieczeństwa osobistego czy sytuacji politycznej, które odzwierciedlają ogólną jakość życia w 490 miejscach na całym globie.

Ziemia obiecana dla obcokrajowców

Miasta Europy Północnej i Zachodniej oferują obcokrajowcom najlepszą jakość życia, przeważają zwłaszcza miasta niderlandzkie: Haga, Eindhoven, Rotterdam czy Amsterdam. Na szczycie znalazły się: Kopenhaga i Berno (ex aequo), Haga i Genewa (ex aequo), a także Eindhoven i Stavanger (ex aequo). Twórcy zestawienia wysoko ocenili skandynawskie i zachodnioeuropejskie miasta jako miejsca, w których odnajdą się europejscy ekspatrianci. Doceniono dobrze funkcjonującą komunikację miejską, wysoki standard opieki medycznej, a także – w perspektywie długofalowej – stabilizację polityczną. Według ECA to główne czynniki, które powodują, że emigrantom łatwo zaadaptować się w nowym miejscu.

Poniżej: W 2020, podobnie jak w 2019, w rankingu zwyciężyły Kopenhaga i Berno. 
eca-international screenshot

Jak emigrować, to tylko do Stavanger?

Stavanger jako jedyne z Norwegii znalazło się w pierwszej dwudziestce zestawienia, zostawiając daleko w tyle Oslo, Bergen czy Trondheim. Popularne wśród turystów miasto drugi raz z rzędu uplasowało się na piątej pozycji, wyprzedzając także inne skandynawskie lokalizacje, jak np.: Göteborg czy Sztokholm.

Według ECA jednym z czynników, który w Stavanger pozwala Europejczykom przystosować się do życia w nowej rzeczywistości, jest stosunkowo łagodny klimat. Ponadto, twórcy zestawienia wskazują na bardzo dobrą współpracę gminy z dużymi firmami, w których zatrudniani się obcokrajowcy, co ma wpływ na płynny proces integracji – organizowane są choćby kursy na temat kultury norweskiej, a także wiele wydarzeń, podczas których Norwegowie razem z osobami z zagranicy mogą spędzić wolny czas, jak np. w trakcie Gladmat festivalen, który jest jednym z największych kulinarnych festiwali w Norwegii. Ponadto Stavanger oceniono również jako miejsce, w którym można zachwycać się przyrodą.
Poniżej: Stavanger słynie z wielu urokliwych uliczek. 
Photo by Victor Malyushev on Unsplash

Jest jedno ale

Stavanger występuje również w innych rankingach ECA International. Oprócz bycie idealnym miejscem do życia dla europejskich emigrantów, od kilku lat jest również jednym z najdroższych miast w Norwegii, wyprzedza je tylko Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas