Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

Spodziewano się podwyżki, ale nie aż takiej. Rekordowy wzrost cen żywności

Natalia Szitenhelm-Smeja

10 sierpnia 2022 18:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Spodziewano się podwyżki, ale nie aż takiej. Rekordowy wzrost cen żywności

Jest bardzo niewiele towarów i usług, których ceny nie rosną, informuje SSB. stock.adobe.com/standardowa/bernardbodo

W skali miesiąca ceny produktów spożywczych wzrosły o 7,6 proc., zaś w porównaniu do lipca 2021 o 10,4 proc. wynika z najnowszych danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Droższa żywność wpływa na wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI).
Od lipca 2021 do lipca 2022 ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 10,4 proc. Od czerwca do lipca br. wzrosły o 7,6 proc., informuje SSB. Z danych opublikowanych 10 sierpnia wynika, że drożeje większość grup artykułów spożywczych.

Historyczny wzrost cen

1 lipca, to obok 1 lutego, tzw. okno cenowe -  w tych dwóch okresach dostawcy ustalają nowe stawki, dopasowując je do sytuacji na rynku. Konsumenci, a także analitycy rynkowi byli więc świadomi podwyżki cen, jednak, jak podkreśla SSB, drożyzna jest wręcz “historyczna”. - Historycznie wysoki wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu był wyraźnie najważniejszą przyczyną wzrostu wskaźnika CPI w lipcu. Nigdy wcześniej nie zmierzyliśmy podobnego wzrostu cen żywności z miesiąca na miesiąc - komentuje Espen Kristiansen, kierownik działu w SSB. 

Serwis NRK wyliczył, że jeśli dane gospodarstwo domowe miesięcznie wydawało na jedzenie 11 tys. NOK, po podwyżkach będzie musiało zwiększyć budżet na ten cel do 12 100 NOK.

Wskaźnik CPI wzrósł o 1,3 proc. od czerwca do lipca 2022 r. i jest o 6,8 proc. wyższy niż rok temu.
~SSB

Poniżej: zmiany cen grup produktów w skali miesiąca. Widać, że najbardziej podrożało jedzenie i napoje bezalkoholowe.

ssb

- Odnotowujemy, że nastąpił szeroki i ogólny wzrost, który charakteryzuje CPI w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jest bardzo niewiele towarów i usług, których ceny nie rosną - mówi Kristiansen. Do tych, które nie podrożały lub potaniały, należą odzież czy elektronika.

System naczyń powiązanych

Za tak duży wzrost cen, wskazuje SSB, odpowiadają zwiększone koszty wszystkich składowych: wzrost cen surowców, nawozów, transportu i energii, sytuacja międzynarodowa - wojna w Ukrainie, susza i mniejsze plony. Wszystkie te czynniki wpływają na ogólną podaż towarów i ich koszt.
Ceny norweskich produktów rolnych wzrosły o 7,6 procent od czerwca do lipca, podczas gdy importowanych o 6,3 procent.

Ceny norweskich produktów rolnych wzrosły o 7,6 procent od czerwca do lipca, podczas gdy importowanych o 6,3 procent.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/STUEDAL

Letnia plaga podwyżek

Jarle Hammerstad, szef ds. polityki przemysłowej w Konfederacji Norweskich Przedsiębiorstw (Virke) gorzko konstatuje, że tegoroczne lato oznacza prawdziwą plagę podwyżek. - Wzrost cen energii, paliwa i frachtu, cen surowców i nawozów, a także stawek od dostawców, co przyczyniło się do rekordowych skoków cen żywności i napojów - wymienia.

W zeszłym miesiącu Centralne Biuro Statystyczne podsumowało, że w ostatnim czasie najbardziej podrożały nie tylko artykuły spożywcze, jak m.in. mięso, pieczywo, produkty zbożowe czy owoce, ale także prąd i surowce.
SSB, NRK, Virke, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Magneto68

11-08-2022 01:16

Wielki brat ,kimkolwiek jest ta niewidzialna ręka /ręce ? Dąży do zubożenia społeczeństwa...Bo logika mówi...Coś tu zalatują te tezy ekonomiczne ruskimi onucam

Magneto68

11-08-2022 01:09

Jeszcze raz odnośnie logiki..No.jest samowystarczalna energetycznie :elektrownie wodne pokrywają zapotrzebowanie na energię plus olbrzymie zyski z exportu ropy i gazu wielokrotnie przewyższające planowane dochody...Gdzie powody logiczne do kryzysu ekonomicznego w No...

Magneto68

11-08-2022 01:00

Jak to...czyli nie prezes z wiadomej opcji jest winny inflacji i podwyżkom ...to wywraca całą logikę i prawa ekonomii ...a było tak pięknie..można by rzec ..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok