O tym, jakie ostatecznie będą obowiązywać restrykcje, muszą zdecydować np. władze Oslo. /na zdjęciu: opustoszałe Aker Brygge
stock.adobe.com/standardowa/ Tomasz Wozniak
Minister zdrowia Bent Høie 16 lutego podczas popołudniowej konferencji prasowej poinformował o złagodzeniu obostrzeń w części kraju. Jest jedno 'ale'. Poluzowanie środków kontroli zakażeń nastąpi od 18 lutego i tylko wówczas, gdy zdecydują o tym lokalni włodarze.
Rząd zgodził się z zaleceniami Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) i pozwolił złagodzić obostrzenia m.in. w okręgach Oslo i Viken, które wprowadzono tam w związku z rozprzestrzenianiem się brytyjskiej mutacji koronawirusa. Od czwartku w części kraju nie muszą więc obowiązywać już krajowe środki kontroli zakażeń, a lokalne. Jednak to gminy - na podstawie sytuaji epidemicznej - same zdecydują, które restrykcje ostatecznie utrzymają. - W ciągu najbliższych kilku dni gminy zdecydują, jakie środki będą stosowane lokalnie. Ważne jest, aby monitorowano, co z tego wynika. Niekoniecznie jest tak, że zaprzestanie stosowania krajowych środków kontroli zakażeń w danej gminie będzie oznaczać poluzowanie obostrzeń - zaznaczył szef resortu zdrowia.
Poziom: A, B, C, D
Skalę środków wdrażanych w danych gminach władze opisały za pomocą liter: A, B, C, D. Litera A oznacza najpoważniejszą sytuację epidemiczną, związku z którą wprowadza się najsurowsze obostrzenia określone jako ‘szczególnie wysoki poziom gotowości’. Litera D oznacza najmniej surowe wśród tych ‘poziomów’ restrykcje, opisano jako ‘nieco wysoki poziom gotowości’.
Do gmin, w których wprowadzono środki kontroli zakażeń poziomu A, należą: Bergen, Kvam i Ulvik.
Poziom B: Alver, Askøy, Bjørnafjorden, Eidfjord, Osterøy, Samnanger, Ullensvang, Vaksdal, Voss i Øygarden.
Poziom C: Halden, Oslo i Sarpsborg.
Poziom D dotyczy: Asker, Bærum, Fredrikstad, Hvaler, Indre Østfold, Lillestrøm, Lunner, Lørenskog, Moss, Nittedal, Nordre Follo, Rakkestad, Rælingen, Råde, Skiptvet, Våler i Ås.
Restrykcje w gminach poziomu A to przykładowo: zamknięcie centrów handlowych (oprócz sklepów spożywczych, stacji benzynowych, aptek itp.), kin, muzeów i teatrów, zakaz organizowania imprez i wydarzeń sportowych czy rekreacyjnych, zakaz sprzedaży alkoholu w restauracjach, restauracje mogą serwować jedzenie tylko na wynos.
Od 18 lutego to gminy, nie rząd, będą decydować, czy utrzymają dany poziom środków. Przykładowo władze Oslo - gdzie wdrożono środki kontroli poziomu C, czyli np. zakaz serwowania w lokalach alkoholu, zamknięcie centrów handlowych - mogą zdecydować o utrzymaniu dotychczasowych restrykcji.
To lokalne władze zdecydują więc, czy np. będzie można serwować alkohol w lokalach, lub czy drzwi otworzą centra handlowe.
mumemories - stock.adobe.com/Tylko do użytku redakcyjnego/standardowa
Pełen spis restrykcji na poziomach A, B, C, D znajduje się
tutaj.
Reklama