Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

7
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Rosną ceny nieruchomości z rynku wtórnego. Koszty budowy domu także w górę

Natalia Szitenhelm-Smeja

05 kwietnia 2022 18:00

Udostępnij
na Facebooku
Rosną ceny nieruchomości z rynku wtórnego. Koszty budowy domu także w górę

Ceny nieruchomości wzrosły we wszystkich okręgach oprócz Viken (bez Bærum), Agder i Rogaland (bez Stavanger). /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Tupungato

Centralny Urząd Statystyczny podaje, że w praktycznie wszystkich okręgach wzrosły ceny nieruchomości z rynku wtórnego, zwłaszcza mieszkań w bloku i wolnostojących domów jednorodzinnych. Dane SSB pokazują też, że w ciągu dwunastu miesięcy koszty budowy domów zwiększyły się o 13,2 proc.
Indeks cen domów z rynku wtórnego opublikowany na początku 2022 przez SSB pokazuje, że w czwartym kwartale 2021 ceny nieruchomości wzrosły we wszystkich okręgach oprócz Viken (bez Bærum), Agder i Rogaland (bez Stavanger). Największy wzrost cen odnotowano w Trøndelag (bez Trondheim) - wyniósł 3,6 proc. 

SSB podaje, że w tym okresie najbardziej wzrosły ceny mieszkań w blokach - o 1,2 proc., zaś małe domy jednorodzinne i duże domy wolnostojące kosztują kolejno o 0,4 i 0,9 proc. więcej, po uwzględnieniu wahań sezonowych. Z kolei na przestrzeni całego roku to właśnie duże domy wolnostojące podrożały najbardziej - o 11,1 proc.

småhus - mały dom jednorodzinny
enebolig - dom wolnostojący (budynek większy niż småhus)
blokkleilighet - mieszkanie w bloku/wieżowcu

Poniżej: wykres pokazuje wzrost cen trzech typów nieruchomości: niebieskim kolorem oznaczono mieszkania w bloku, zielonym duże domy wolnostojące, czarnym - małe domy.

ssb

Od stycznia do lutego 2022 ceny domów z rynku wtórnego wzrosły zaś o 2,1 proc., podaje agencja prasowa (NTB).
W porównaniu z IV kwartałem 2020 r. ceny wzrosły o 8,1 proc. Ich wzrost był największy w północnej Norwegii i wyniósł 11,9 proc., podaje SSB. Najmniejszy wzrost cen odnotowano zaś w Bergen, wyniósł 6,3 proc. Podobnie jak w Oslo i Bærum - o 6,5 proc. W Stavanger i Trondheim ceny wzrosły bardziej niż średnia krajowa w porównaniu z tym samym kwartałem w 2020 roku.
Ceny w 2021 r. były średnio o 10,5 proc. wyższe niż w 2020 r., podaje Centralne Biuro Statystyczne.

Ceny w 2021 r. były średnio o 10,5 proc. wyższe niż w 2020 r., podaje Centralne Biuro Statystyczne. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/paffy

Ponad 900 proc. drożej niż w latach 90.

Indeks cen domów z rynku wtórnego po raz pierwszy opublikowano w 1992 roku. Urząd informuje, że od tego czasu nastąpił znaczny wzrost cen nieruchomości. Jako przykład podaje ceny mieszkań w bloku - w ciągu 29 lat ceny poszybowały w górę o 962,6 proc. - z 300 tys. NOK w 1992 roku, do 2 888 000 NOK w 2021, co pokazuje poniższy wykres.

ssb

Rosną też koszty budowy domu

Centralny Urząd Statystyczny podaje też, że na przestrzeni roku - od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r. - koszty budowy domów jednorodzinnych z drewna, a także mieszkań w bloku wzrosły odpowiednio o 16,9 proc. i 7,6 proc. Koszty materiałów wzrosły maksymalnie o 33,6 proc. i 15 proc. w tym samym okresie dla domów jednorodzinnych i mieszkań w bloku.
Średnio łączny koszt budowy domu jednorodzinnego dla trzyosobowej rodziny był w 2021 r. o 10,4 proc. wyższy niż w 2020 r., a koszty materiałów podrożały o 20,5 proc.
Głównym powodem takiego stanu rzeczy był gwałtowny wzrost cen drewna w 2021 r., zwłaszcza we wrześniu, co wynika m.in. ze zwiększonego popytu podczas pandemii, tłumaczy SSB. Oprócz tego ceny surowca znacznie wzrosły również z powodu osłabienia produkcji w kanadyjskich i europejskich lasach wynikającej z gradacji kornika - w grudniu ubiegłego drewno kosztowało o 100 proc więcej niż w 2020, informuje Urząd. 

Należy także spodziewać się wzrostu cen surowca od kwietnia. Jak informuje serwis NRK, branża budowlana zapowiada duży wzrost cen drewna m.in. w wyniku wojny w Ukrainie i wstrzymania eksportu z Rosji.
SSB, ntb, mn, nrk
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok