Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Rekordowo dużo Norwegów spędzi Wielkanoc w kraju. Większość wyjedzie „na hytty”

Monika Pianowska

09 kwietnia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowo dużo Norwegów spędzi Wielkanoc w kraju. Większość wyjedzie „na hytty”

Najpopularniejsze planowane świąteczne rozrywki to zajęcia na świeżym powietrzu i narciarstwo. stock.adobe.com/licencja standardowa

Co drugi Norweg spędzi tegoroczną Wielkanoc poza domem, jednak aż 85 proc. świątecznych wyjazdów będzie dotyczyło podróży wewnątrz kraju fiordów. Według Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców z branży turystycznej (NHO Reiseliv) nigdy wcześniej odsetek osób, które wybrały wielkanocny urlop w Norwegii nie był tak wysoki.
Reklama
Cyklicznie od 2014 roku Norstat na zlecenie NHO Reiseliv przeprowadza wśród mieszkańców kraju fiordów wielkanocną ankietę. Tym razem aż połowa z 1015 respondentów przepytanych w okresie od 16 do 23 marca przyznała, że ma w planach podróż na święta. 2 na 10 osób wyjedzie na cały tydzień wielkanocny, a 3 na 10 tylko na część świątecznego okresu.
Spośród tych, którzy mają zamiar podróżować, 85 proc. odpowiedziało, że ​​wyjazd będzie dotyczył Norwegii. Dla porównania w 2019 roku było to 78 proc. ankietowanych. wynik z 2022 roku to najwyższa liczba od czasu, gdy NHO Reiseliv zaczęła mapować wielkanocne plany Norwegów, czyli od ośmiu lat. 19 proc. respondentów spędzi wielkanocny urlop za granicą.

Można korzystać po zniesieniu obostrzeń

Autorzy ankiety tłumaczą tegoroczne plany Norwegów tym, że wreszcie można w pełni korzystać z atrakcji dostępnych na miejscu, ponieważ zniesiono środki kontroli infekcji koronawirusa. Po wybuchu pandemii dwa lata temu obowiązywał zakaz wyjazdów „na hytty”, czyli do domków letniskowych, a te zwykle wiązały się z uwielbianymi przez Norwegów wiosennymi wypadami na narty. Rok temu zaś w barach i restauracjach na terenie Norwegii nie można było wydawać alkoholu, a liczba obsługiwanych gości musiała być ograniczona. Ponadto wiele hoteli i obiektów noclegowych nie mogło prowadzić swojej działalności.
Świąteczne urlopy Norwegowie często wykorzystują na wypady na narty.

Świąteczne urlopy Norwegowie często wykorzystują na wypady na narty.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

W tym roku Norwegowie mogą jednak przemieszczać się bez ograniczeń, cieszyć się jedzeniem i piciem w lokalach gastronomicznych i po całym dniu spędzonym na stoku spędzić czas w duchu après-ski.
Na pytanie, jak będa wyglądać wielkanocne dni w tym roku, 66 proc. respondentów ankiety Norstat odpowiada, że ​​wybiera się właśnie do hytty. 7 proc. zatrzyma się w hotelach na Wielkanoc i jest to najwyższa liczba, jaką NHO Reiseliv zmierzyła od 2014 r. Najpopularniejsze planowane świąteczne rozrywki to zajęcia na świeżym powietrzu (4 na 10) i narciarstwo (1 z 4). Ponadto jedzenie i picie wina w restauracjach, wypady do miasta, spa i atrakcje kulturalne (2 na 10). Blisko 4 na 10 osób odwiedzi przyjaciół i rodzinę.
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram