Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Rekordowe topnienie lodowców w północnej Norwegii. To skutek wyjątkowo ciepłego lata

Monika Pianowska

30 listopada -0001 00:00

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowe topnienie lodowców w północnej Norwegii. To skutek wyjątkowo ciepłego lata

Austre Okstindbreen w Nordland był jednym z lodowców, które stopiły się najbardziej w 2024 r. NVE/materiały prasowe

Nowe pomiary Norweskiego urzędu ds. Energii i Zasobów Wodnych (NVE) wskazują na rekordowy spadek masy lodowców w północnej Norwegii w 2024 roku. Szczególnie szybko cofnęły się trzy z nich. Jest to spowodowane ciepłym latem i mniejszą niż zwykle ilością śniegu. Zmierzono dwukrotnie większe topnienie latem niż przeciętnie.
– Ekstremalne topnienie w północnej Norwegii jest skutkiem ubogiej w śnieg zimy, po której następuje długie i ciepłe lato z rekordowymi temperaturami zarówno w Nordland, jak i Finnmarku. Odbiło się to na lodowcach. Nigdy nie widzieliśmy podobnych danych dotyczących topnienia lodowców w północnej Norwegii. Tegoroczny deficyt jest znacznie wyższy niż kiedykolwiek – mówi badaczka i glacjolog Liss Andreassen z NVE.
NVE mierzy bilans mas Langfjordjøkelen w zachodnim Finnmarku od 1989 r. i Engabreen w Nordland od 1970 r. W przypadku obu lodowców pomiary wykazują największy deficyt od początku prowadzenia badań. Ostatnie lato z rekordowym topnieniem przypadło na rok 2013. Deficyt na rok 2024 jest znacznie większy niż ponad dekadę temu.

W 2024 r. grubość obu lodowców zmniejszyła się o ponad 4 metry, a topnienie latem było około dwukrotnie większe niż przeciętnie w okresie 1991-2020.

Lodowce są szczególnie wrażliwe, gdy stopi się cały zimowy śnieg, ponieważ dalsze topnienie przenosi się bezpośrednio na lód. Na Langfjordjøkelen zniknęło prawie 10 proc. lodu pozostałego na mierzonym ramieniu lodowca. Na Engabreen lód jest grubszy, ale utrata tak dużej ilości lodu w ciągu jednego roku jest czymś niezwykłym.

Nie tylko północ

Pomiary NVE przeprowadzone w 2024 r. pokazują, że 33 z 35 zmierzonych lodowców stopiło się średnio o 25 metrów. Wszystkie trzy lodowce o największej stracie znajdują się w północnej Norwegii. Engabreen w Nordland stopił się o 83 metry, Austre Okstindbreen w Nordland o 80 metrów i Steindalsbreen w Troms o 75 metrów.
W południowej Norwegii najbardziej niepokojące wyniki odnotowano w przypadku Bondhusbreen (-54 m) i Buerbreen (-33 m) w Vestland oraz Nigardsbreen (-42 m) w Sogn og Fjordane.
Źródła: NVE/NTB
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok