Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

Prawdziwe lato dotarło do Norwegii. Na południu było ponad 25 stopni

Monika Pianowska

31 maja 2023 16:55

Udostępnij
na Facebooku
Prawdziwe lato dotarło do Norwegii. Na południu było ponad 25 stopni

Høysommerdag to dzień, w którym maksymalna temperatura wynosi 25 stopni lub więcej. stock.adobe.com/licencja standardowa

30 maja w wielu miejscach regionu Østlandet zmierzono temperatury sięgające 25 stopni lub więcej. Oznacza to, że miniony wtorek był pierwszym letnim dniem w roku w południowej części kraju fiordów.
Norweski Instytut Meteorologiczny podaje, że w Gulsvik odnotowano 26,1 stopnia Celsjusza, i był to również najcieplejszy punkt południowej Norwegii. Høysommerdag to dzień, w którym maksymalna temperatura wynosi 25 stopni lub więcej.

Po słońce na Svalbard

W tym roku jednak prawdziwe lato dotarło szybciej do północnej Norwegii, gdzie wysokie temperatury zmierzono już 23 maja. Mimo to obecnie pogoda na północy kraju fiordów wydaje się dość jesienna: pada deszcz, a temperatura nie przekracza 6 stopni Celsjusza na nizinach, zaś w górach może ona spaść poniżej zera, prawdopodobne są także opady śniegu w Troms i części Nordland. Obowiązuje również ostrzeżenie o sporym zagrożeniu lawinowym w Tromsø i Lyngen.
Meteorolodzy zaznaczają, że do końca bieżącego tygodnia znaczne różnice temperatur pomiędzy różnymi regionami będą obecne, a jeśli mieszkańcy północnej norwegii tęsknią za słońcem i odrobiną ciepła, mogą wybrać się… na Svalbard, gdzie pogoda jest łaskawsza.
Źródła: yr.no, NRK, Meteorologene, NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok