Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

„Gorące lato” na Svalbardzie. Średnia temperatura zwiększyła się niemal dwukrotnie w ciągu 30 lat

Emil Bogumił

17 września 2022 08:05

Udostępnij
na Facebooku
„Gorące lato” na Svalbardzie. Średnia temperatura zwiększyła się niemal dwukrotnie w ciągu 30 lat

Wraz ze wzrostem temperatury topnieje pokrywa lodowa otaczająca Svalbard. Fot. Ketil Isaksen, materiały prasowe Instytutu Meteorologicznego

Norwescy meteorolodzy odnotowali historycznie wysokie temperatury na Svalbardzie. W ciągu ostatnich siedmiu lat rekordy ciepła poprawiano na archipelagu trzykrotnie. Jak dodają klimatolodzy, najbardziej gwałtowne zmiany obserwowane są od około 30 lat.
Jak wynika z pomiarów na lotnisku Svalbard, średnia wysokość temperatur wyniosła 7,4 stopni Celsjusza w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wartość wzrosła o 0,2 stopnia w porównaniu z poprzednim rekordem odnotowanym w 2020 roku i 0,7 stopnia, biorąc pod uwagę historyczny wynik z 2015 roku. Przewyższenie dotychczasowych wyników zaobserwowano także w stacjach meteorologicznych Ny-Ålesund i Isfjord, gdzie średnia temperatura w miesiącach letnich wyniosła odpowiednio 6,1 i 6,6 stopnia Celsjusza.

– Na naszej najbardziej wysuniętej na północ stacji, Wyspie Karola XII, również odnotowano rekordowo gorące lato (2,2 stopnia Celsjusza). Tę samą temperaturę zaobserwowano również w 2018 roku. Pomiary sięgające 2000 roku pokazują, że to właśnie tutaj na północnej części Morza Barentsa wzrost temperatury jest największy w całej Arktyce i dwukrotnie większy niż ten obserwowany na zachodzie Svalbardu – komentują badacze norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

Drastyczne zmiany obserwowane od niedawna

Jak wynika z danych Instytutu Meteorologicznego, większość XX wieku charakteryzowała się stałą temperaturą na Svalbardzie. Średnia wartość wynosiła około cztery stopnie Celsjusza. Nagły wzrost rozpoczął się w 1990 roku i trwa do dziś. W latach 1991-2020 średnia temperatura latem na lotnisku Svalbard wynosiła 5,5 stopnia, a w ostatnim dziesięcioleciu – 6,4 stopnia.
Jak wynika z norweskich badań opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports, Svalbard należy do obszarów, w których temperatura wzrasta najszybciej na świecie.

Jak wynika z norweskich badań opublikowanych w czasopiśmie Scientific Reports, Svalbard należy do obszarów, w których temperatura wzrasta najszybciej na świecie. Fot. stock.adobe.com/Rixie/standardowa

Jak informują norwescy badacze, podwyższona temperatura przyczyniła się do nadmiernej utraty pokrywy lodowej wokół archipelagu. Według wyników pomiarów „brakujące” ilości lodu morskiego są większe niż powierzchnia Svalbardu, i wynoszą 62 298 kilometrów kwadratowych poniżej średniego poziomu. Zmiana warunków klimatycznych na północy przyczynia się do wzrostu zasolenia i temperatury Atlantyku. Ten wpływa na warunki pogodowe w pozostałej części świata.

Źródła: Instytut Meteorologiczny, nature.com, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok