Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Prąd na północy Norwegii podrożeje 10-krotnie. Ceny przekroczą 3 korony

Monika Pianowska

21 listopada 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Prąd na północy Norwegii podrożeje 10-krotnie. Ceny przekroczą 3 korony

Według Europower niższe temperatury i słaby wiatr przyczyniają się do wysokich stawek. stock.adobe.com/licencja standardowa

W nocy z 21 na 22 listopada cena energii elektrycznej w północnej Norwegii prawdopodobnie wzrośnie dziesięciokrotnie. ​Skok ten ma być jednak krótkotrwały.
Szacuje się, że prąd będzie kosztował średnio 1,78 NOK za kilowatogodzinę, a maksymalnie 3,14 NOK, wynika ze wstępnych danych giełdy energii elektrycznej Nord Pool. Dla porównania, ceny na północy wahały się od kilku do 30-40 øre od wczesnej jesieni, a 20 listopada wynosiły od 20 do 33 øre, donosi Nordlys.

Kiedy powrót do normy?

Magazyn branżowy Europower pisze, że cena energii w poniedziałek będzie najwyższa w tym roku w dwóch najbardziej wysuniętych na północ obszarach cenowych i prawdopodobnie trzecia najwyższa w historii północnej Norwegii. Trzeba cofnąć się do listopada zeszłego roku, aby znaleźć dwa dni, kiedy prąd był droższy niż 1 korona i 79 øre za kilowatogodzinę.
Cena energii elektrycznej w południowej Norwegii również rośnie i przekracza dwie korony.

Cena energii elektrycznej w południowej Norwegii również rośnie i przekracza dwie korony.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Cena energii elektrycznej w południowej Norwegii również rośnie i przekracza dwie korony. Niemniej jednak jest stosunkowo niska w porównaniu z tym, ile za prąd trzeba płacić w innych krajach Europy. Według Europower niższe temperatury i słaby wiatr przyczyniają się do wysokich stawek.
Analityk energetyczny Olav Johan Botnen z Volue Insight uważa jednak, że taka sytuacja nie potrwa długo i ceny energii elektrycznej na północy Norwegii wrócą do normy.

Źródło: NTB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok