Życie w Norwegii

Ponad połowa Norwegów łamie zasady kwarantanny. Najrzadziej młode osoby

Monika Pianowska

14 września 2020 11:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Autorzy badań zauważyli wyraźną różnicę w podejściu norweskiego społeczeństwa do kwestii izolowania się w obliczu pandemii na przestrzeni ostatnich miesięcy. adobe stock/ licencja standardowa

Sześć na dziesięć osób, na które nałożono w Norwegii obowiązek kwarantanny lub izolacji, nie wywiązuje się z niego. Do przestrzegania lub łamania nakazu przyznali się respondenci w badaniu Uniwersytetu w Bergen (UiB) i Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI).
Zgodnie z nim najbardziej niesubordynowane pod względem przestrzegania zasad kwarantanny są osoby między 50 a 70 rokiem życia. Według ankiety, której wyniki podsumował portal NRK, aż 76 proc. mieszkańców kraju fiordów w tej kategorii wiekowej przynajmniej raz przerwało kwarantannę. Jak się okazuje, ogółem tylko 42 proc. spośród 1704 zapytanych odbyło ją od początku do końca bez wyjątków.
Zasady kwarantanny w Norwegii.

Zasady kwarantanny w Norwegii. FHI

Wbrew temu, co mówi się o młodych imprezowiczach

Najlepiej pod tym względem wypadają osoby młode – 72 proc. uczestników badania w wieku 18-29 lat zadeklarowało, że przeszło nałożoną na nie kwarantannę lub izolację i nie złamało ich zasad. Po przeciwległym biegunie znajdują się Norwegowie, u których nie występują objawy covid-19. Zaledwie jedna czwarta z nich stosuje się do wymagań związanych z kwarantanną.
Jak pisze NRK, autorzy badań zauważyli wyraźną różnicę w podejściu norweskiego społeczeństwa do kwestii izolowania się i przestrzegania zasad kwarantanny w obliczu pandemii na przestrzeni ostatnich miesięcy. Podczas gdy wkrótce po jej wybuchu około dwie trzecie osób zgodnie z zaleceniami zostało w domach, w maju, kiedy kraj zaczął się otwierać i łagodzić restrykcje, ich liczb spadła o połowę.
W czasie kwarantanny w Norwegii nie można chodzić do pracy ani szkoły, korzystać z transportu publicznego, powinno się również unikać odwiedzin. Dozwolone są za to spacery z zachowaniem dystansu oraz wizyty w sklepie lub aptece, jeśli to konieczne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Piotr De

14-09-2020 14:15

Liczba "zachorowań" z ostatnich 14 dni już od soboty spadła poniżej progu 20 osób na 100tys.Ciekawe czy nas odblokują od następnej soboty? Finlandia już zadeklarowała taki ruch.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram