Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Podwyżki stóp procentowych dotkną prawie 400 000 Norwegów

Monika Pianowska

04 lipca 2022 15:20

Udostępnij
na Facebooku
Podwyżki stóp procentowych dotkną prawie 400 000 Norwegów

Dane z Centralnego Biura Statystycznego (SSB) pokazują, że około 436 tys. Norwegów żyje w ekonomicznie wrażliwych gospodarstwach domowych. flickr.com / Norges Bank / CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/legalcode

23 czerwca Norges Bank podniósł główną stopę procentową o 0,5 pkt proc. do 1,25 proc., a wkrótce potem norweskie banki ogłosiły podwyżkę oprocentowania kredytów hipotecznych. Ekonomiści uważają, że sytuacja finansowa osób z dużym zadłużeniem i niewielkimi oszczędnościami, a w Norwegii żyje takich prawie 400 tys., się pogorszy.
Reklama
Dane z Centralnego Biura Statystycznego (SSB) pokazują, że około 436 tys. Norwegów żyje w ekonomicznie wrażliwych gospodarstwach domowych. Zadłużenie niektórych z nich jest trzy razy wyższe niż dochód i mają mniej niż 100 tys. koron w depozytach bankowych.
Jednocześnie prezes Banku Centralnego Norwegii, Ida Wolden Bache, zapowiedziała, że ​​do lata przyszłego roku stopa procentowa wyniesie do 3 proc. Przewiduje się, że podwyżki nastąpią po wszystkich czterech posiedzeniach Norges Banku zaplanowanych na ten rok. Najnowsza edycja Raportu Polityki Pieniężnej Norges bank szacuje, że w 2024 r. oprocentowanie kredytów hipotecznych wyniesie około 4,3 proc.
Zadłużenie niektórych z nich jest trzy razy wyższe niż dochód i mają mniej niż 100 tys. koron w depozytach bankowych.

Zadłużenie niektórych z nich jest trzy razy wyższe niż dochód i mają mniej niż 100 tys. koron w depozytach bankowych.Źródło: flickr.com/norgesbank/fot. Espen Schive/CC BY-ND 2.0

Kto jest najbardziej narażony?

Norwegowie ogółem mają duże zadłużenie w stosunku do dochodów, co naraża gospodarstwa domowe na zwiększone wydatki z tytułu odsetek. Według ekonomistów najbardziej narażeni na konsekwencje związane z podnoszeniem stóp procentowych w kraju fiordów będą samotni rodzice. Statystyki pokazują, że co piąta taka osoba będzie borykać się z trudną sytuacją finansową.
Z danych wynika, że ​​5,1 proc. Norwegów ma jedno lub więcej nieuregulowanych wezwań do zapłaty, a ich kwota zadłużenia wzrosła o 10 proc. od 1 stycznia. Średnia suma zaległości zadłużonych osób wynosi 32 317 koron. W Troms i Finnmark odnotowuje się z najwyższą zaległą kwotę wśród mieszkańców z długami: 42 247 koron.

Źródła: Dagsavisen, Finansavisen
Reklama
Gość
Wyślij
Facebook Messenger YouTube Instagram