Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Świętuj z nami

15. urodziny Mojej Norwegii

Odbierz rabaty
Życie w Norwegii

Papierowa butelka na piwo? Carlsberg testuje nowe rozwiązanie

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 lipca 2022 12:50

Udostępnij
na Facebooku
1
Papierowa butelka na piwo? Carlsberg testuje nowe rozwiązanie

Butelka w 55 proc. wykonana jest z włókna drzewnego, a w 45 proc. z polimeru PEF. carlsberggroup/materiały prasowe

Grupa Carlsberg, właściciel m.in. norweskiego browaru Ringnes, rozpoczyna testy papierowych butelek na piwo w ośmiu krajach Europy, w tym w Norwegii i Polsce. Butelki będą rozdawane konsumentom m.in. podczas festiwali.
Grupa Carlsberg wyprodukowała 8 tys. tzw. butelek 2.0, wykonanych z włókna drzewnego, które - oprócz metalowego kapsla - w całości nadają się do recyklingu, czytamy w komunikacie prasowym koncernu.

Ekobutelka

Wnętrze innowacyjnej butelki jest wypełnione wyściółką z polimeru PEF pochodzenia roślinnego – jest on wytwarzany w całości z surowców naturalnych - jeżeli nie trafi do recyklingu, ulegnie degradacji w przyrodzie. Carlsberg wyjaśnia, że butelka nie jest wykonana wyłącznie z włókna drzewnego w trosce o jakość piwa. Wyściółka z polimeru ma chronić smak i nagazowanie napoju przez sześć miesięcy.  - [PEF - przyp. red.] lepiej zatrzymuje dwutlenek węgla niż butelka PET [politereftalan etylenu - przyp.red.], więc zarówno środowisko, jak i nasze piwo mogą skorzystać na tym rozwiązaniu. Zewnętrzna warstwa butelki, wykonana z włókna drzewnego, pomaga dłużej utrzymywać piwo w niskiej temperaturze dzięki lepszym właściwościom izolacyjnym niż np. puszki lub butelki szklane - tłumaczy Emma Bjørke, szefowa ds. zrównoważonego rozwoju w Ringnes.
Z całej testowej puli ok. 200 butelek trafi do Norwegii, a 1200 do Polski. Innowacyjne rozwiązanie będą też testować konsumenci z Finlandii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec.

Z całej testowej puli ok. 200 butelek trafi do Norwegii, a 1200 do Polski. Innowacyjne rozwiązanie będą też testować konsumenci z Finlandii, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec.Źródło: ringnes/materiały prasowe

Trwają prace nad 3.0

Dopiero co poinformowano o testach papierowej butelki, a już trwają prace nad jej udoskonaleniem, tzw. wersją 3.0 - grupa Carlsberg chce, by warstwa PEF była tak cienka, jak to tylko możliwe - z 18 g do 5 g w każdej butelce. Ponadto trwają prace, by zmienić metalowy kapsel na biodegradowalny. 


Carlsberg, Ringnes
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Jan Kowalski

02-07-2022 22:48

Nie nazywajcie prosze Carlsberga piwem, to jest gorsze od konskich sikow.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok