Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

Norwegia zaostrza przepisy dotyczące recyklingu. Odsetek przetwarzanych śmieci zwiększy się ponad dwukrotnie

Emil Bogumił

11 czerwca 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia zaostrza przepisy dotyczące recyklingu. Odsetek przetwarzanych śmieci zwiększy się ponad dwukrotnie

Gminy mają 12 lat na dostosowanie się do nowych wymagań resortu środowiska. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło zmiany dotyczące sortowania i recyklingu bioodpadów oraz plastiku. Regulacje nakładają nowe obowiązki na gminy oraz przedsiębiorstwa produkujące duże ilości śmieci. Rygorystyczne przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.
Nowelizacja wskazuje, że obowiązek sortowania bioodpadów i tworzyw sztucznych zostanie nałożony nie tylko na gospodarstwa domowe, ale także gminy, instytucje publiczne i przedsiębiorstwa. Wszystkie mają być przygotowane do ponownego użycia lub recyklingu śmieci. – Duża część z nich to zasoby, które możemy ponownie wykorzystać. W 2035 roku przetworzymy lub przygotujemy do recyklingu aż 65 proc. naszych domowych odpadów. [...] Spożywcze można na przykład przerobić na biogaz i nawóz – komentuje Aleksander Øren Heen, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Śmieci zostaną w kraju

Resort klimatu zwraca uwagę, że zmiana przepisów to krok w kierunku wprowadzenia gospodarki z zamkniętym obiegiem. – Przyjęcie takiego założenia dla tworzyw sztucznych oznacza, że łatwiej je sortować, poddawać recyklingowi i ponownie wykorzystywać. [...] Zmniejszy także emisję gazów cieplarnianych – czytamy w komunikacie Ministerstwa. Rząd szacuje, że regulacje przyczynią się do wzrostu ilości śmieci przemysłowych poddawanych recyklingowi z 23 proc. do 52 proc. w 2035 roku i z 47 proc. do 71 proc. w przypadku bioodpadów.
Jeśli gminy stworzyły już sortownie centralne, mogą kontynuować ich działalność. Od wszystkich jednostek samorządowych rząd będzie wymagał, by wskaźnik sortowania bioodpadów i tworzyw sztucznych wynosił co najmniej 70 proc.

Jeśli gminy stworzyły już sortownie centralne, mogą kontynuować ich działalność. Od wszystkich jednostek samorządowych rząd będzie wymagał, by wskaźnik sortowania bioodpadów i tworzyw sztucznych wynosił co najmniej 70 proc. /zdjęcie poglądowe, Fot. Pixabay

Jak wynika z danych przedstawionych przez Centralne Biuro Statystyczne (SSB) w lipcu 2021 roku, każde norweskie gospodarstwo domowe produkowało średnio 449 kilogramów śmieci rocznie. W latach 2019-2020 liczba ta wzrosła o 6,3 proc. Jak dotąd, do recyklingu trafiało ponad 40 proc. odpadów.

Komunikat Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


lukaszrub

13-06-2022 17:52

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Wojciech Peterson

11-06-2022 20:49

Ktoś realnie policzył koszty obsługi takiego recyklingu ?Czy tworzymy już z tzw "ochrony planety i klimatu" nową religie?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok