Życie w Norwegii

Oslo zachęca do przesiadania się na rower. Wkrótce będzie można naprawić go za darmo

Monika Pianowska

31 maja 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Celem rady Oslo jest, aby 25 proc. wszystkich podróży w stolicy odbywało się rowerem do 2025 r. MN

W związku z zaleceniami władz Oslo, aby w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się koronawirusem podróżować w miarę możliwości innym środkiem transportu niż publiczny, warsztaty rowerowe mają obecnie jeszcze więcej pracy niż zwykle w sezonie wiosennym.
Żeby jednak dodatkowo ułatwić życie mieszkańcom stolicy i zachęcić ich do dojeżdżania do pracy rowerem, wkrótce rada miasta zapewni możliwość darmowej naprawy jednośladu, informuje Partia Zielonych (MDG). Nie wiadomo jeszcze, jak duża kwota na realizację projektu zostanie wykorzystana z gminnego budżetu.

Celem rady Oslo jest, aby 25 proc. wszystkich podróży w stolicy odbywało się rowerem do 2025 r. W 2019 jednak odsetek ten wyniósł 7,3 proc..

Zachęta dla cyklistów

W ciągu kilku najbliższych tygodni gmina będzie zabiegać o zawarcie umów z serwisami rowerowymi na terenie Oslo. Stołeczne władze zapewniają, że postarają się, by w każdej dzielnicy znalazły się zakłady, w których będzie można skorzystać z bezpłatnej usługi. Obecnie w środkach transportu miejskiego w Oslo, jak autobusy czy tramwaje, dopuszczalna liczba pasażerów stanowi tylko 30 proc. zajętych miejsc.
To spore utrudnienie dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na pracę zdalną i nie posiadają własnego auta, ponieważ w godzinach szczytu są narażone na oczekiwanie na mniej zapełniony pojazd. Właśnie dlatego stołeczni politycy zachęcają do przesiadania się na rower lub przemieszczanie się do miejsca zatrudnienia pieszo.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram