Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norweski sąd: hodowla tych ras psów narusza dobrostan zwierząt. Ważny wyrok

Natalia Szitenhelm-Smeja

03 lutego 2022 13:40

Udostępnij
na Facebooku
2
Norweski sąd: hodowla tych ras psów narusza dobrostan zwierząt. Ważny wyrok

Cavalier king jest obciążony ponad 25 chorobami genetycznymi, a przebieg części z nich jest bardzo bolesny, wyjaśnia Dyrebeskyttelsen. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Itai

Sąd Okręgowy w Oslo uznał, że hodowla psów rasy buldog angielski i cavalier king charles spaniel narusza ustawę o dobrostanie zwierząt. To historyczny werdykt, mówią obrońcy praw zwierząt.
Reklama
Pod koniec stycznia Sąd Okręgowy w Oslo wydał werdykt, w którym stwierdza, że hodowle buldogów angielskich i cavalier king charles spanieli naruszają art. 25 ustawy o dobrostanie zwierząt (dyrevelferdsloven), mówiący m.in. o tym, że nie można dopuszczać do modyfikacji genetycznych, które wpływają negatywnie na psychiczne i fizyczne funkcje zwierząt.

Pozew w ubiegłym roku wniosła organizacja na rzecz ochrony zwierząt w Norwegii, Dyrebeskyttelsen Norge, która oskarżyła Norweski Związek Kynologiczny (Norsk Kennel Klub), a także osiem innych stowarzyszeń o naruszenie ustawy. Według Dyrebeskyttelsen Norge hodowcy od wielu lat prowadzą hodowle, naruszając prawo. Proces sądowy był więc konieczny, aby doprecyzować, jak interpretować przepisy zawarte w ustawie o dobrostanie zwierząt, tłumaczą przedstawiciele organizacji serwisowi NRK.

Te psy rodzą się chore

Organizacja na rzecz ochrony praw zwierząt wyjaśnia, że hodowla dwóch wymienionych powyżej ras psów jest nieetyczna. Argumentuje, że przez krzyżowanie osobników o bardzo bliskim pokrewieństwie buldogi i cavaliery są schorowane. - To dwie rasy, w których naszym zdaniem nie występują już zdrowe osobniki mogące się rozmnażać. Jakakolwiek hodowla w obrębie tych ras stanowi naruszenie ustawy o dobrostanie zwierząt. Osobniki w obrębie każdej rasy są blisko spokrewnione i wydają chore potomstwo. Cavalier king jest obciążony ponad 25 chorobami genetycznymi, a przebieg części z nich jest bardzo bolesny - wyjaśnia Dyrebeskyttelsen w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Buldog angielski jest obciążony ponad 40 chorobami genetycznymi, a prawie wszystkie psy tej rasy mają różny stopień dysplazji stawów biodrowych, podkreśla Dyrebeskyttelsen. /zdjęcie ilustracyjne

Buldog angielski jest obciążony ponad 40 chorobami genetycznymi, a prawie wszystkie psy tej rasy mają różny stopień dysplazji stawów biodrowych, podkreśla Dyrebeskyttelsen. /zdjęcie ilustracyjneŹródło: stock.adobe.com/standardowa

Organizacja dodaje, że ​​hodowla psów musi polegać na metodach naukowych i być kontrolowana przez genetyków. Ponadto ma opierać się na uzyskaniu informacji o wszystkich osobnikach danej rasy, wykorzystywać masowe dane dotyczące cech i wszystkich problemów zdrowotnych.

W 2017 roku ponad 1500 weterynarzy w Norwegii podpisało apel w sprawie zaprzestania hodowli psów, gdzie dążenie do określonego wyglądu zwierzęcia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych u osobników danej rasy, np. jak w przypadku cavalier king charles spaniel.

Norweski Związek Kynologiczny nie zgadza się z werdyktem sądu. - Zakaz hodowli nadal nie jest zakazem istnienia rasy, a konsekwencje tego są ogromne. Nieodpowiedzialne podmioty zaczną zajmować się hodowlą psów, która w żadnej formie nie podlega kontroli - kontrargumentuje w NRK główny prezes zarządu NKK, Tom Øystein Martinsen.

Prawa zwierząt pod lupą

Ne tylko chów wsobny jest obecnie w Norwegii przedmiotem dyskusji. W październiku Ministerstwo Rolnictwa i Żywności rozpoczęło konsultacje w sprawie nowelizacji ustawy o psach. Projekt zakłada szereg zmian, które dotkną m.in. przyszłych właścicieli zwierząt - będą oni musieli np. wykazać odpowiednie kompetencje do opieki nad psem. Utrudnione zostanie również uśpienie zwierzęcia.
dyrebeskyttelsen, nrk, mn
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Biedronka7!

05-02-2022 14:01

Nareszcie.Szkoda ,że tylko w Norwegii ale to dobry początek.

Projektowy

03-02-2022 17:48

Krok w dobrym kierunku

Facebook Messenger YouTube Instagram