Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norwegii grożą strzelaniny w szkołach? Komentarz policyjnej służby specjalnej niepokoi

Martyna Engeset-Pograniczna

13 lutego 2025 13:30

Udostępnij
na Facebooku
1
Norwegii grożą strzelaniny w szkołach? Komentarz policyjnej służby specjalnej niepokoi

Świece przed kampusem Risbergska, 5 dni po masowej strzelaninie. wikimedia.commons/ Listz3/ public domain

Niedawno w wyniku szkolnej strzelaniny w szwedzkim  mieście Örebro życie straciło dziesięć osób. PST, norweska policyjna służba bezpieczeństwa, ostrzega: to może powtórzyć się w Norwegii.
Tragiczne wydarzenia w szwedzkiej szkole dla dorosłych – gdy 35-letni  Rickard Andersson zabił dziesięć osób, ranił sześć kolejnych i popełnił samobójstwo – miały nie być motywowane ideologicznie, twierdzi szwedzka policja. Z kolei policja norweska – komentując tę tragedię dzień później – podkreśliła, że norweskie szkoły również są zagrożone. Zaakcentowała jednak przy tym ryzyko związane z atakami terrorystycznymi powodowanymi ideologią.
Co można zrobić, by w Norwegii czuć się bezpiecznie? Jak powiedział Lars Lilleby z PST, „Podejrzewasz, że coś jest nie tak? W takim wypadku powiadomienie PST jest kluczowe. Polegamy na zawiadomieniach. To wspólna odpowiedzialność społeczna”. Lilleby uważa, że by zwalczyć wpływ ekstremizmu w szkołach, potrzebna jest współpraca służb z rodzicami, nauczycielami i innymi osobami pracującymi z dziećmi i młodzieżą.
@dailymail Hashem Shams filmed himself in a locked toilet at Orebro's Risbergska adult education centre, as loud gunshots were heard outside. Hashem climbed onto the sink to avoid being shot through the door. He remained silent but put text on his video that read: 'People are calling for help,' as alarms were heard. In another clip, Hashem cried 'I'm a student!' as armed police entered the building. Eleven people were shot dead in the shocking mass attack on Tuesday. The 35-year-old suspect then turned the gun on himself following the rampage, according to police. Read more at DailyMail.com Instagram/ Haashemshams #sweden #swedish #scary #attack #cops #student #school original sound - Daily Mail
Nie wszyscy zgadzają się z wizją natychmiastowego powiadamiania służb mundurowych. Cytowany przez VG Martin Sjøen, naukowiec z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu w Bergen, uważa, że czasem można bardziej zaszkodzić niż pomóc, alarmując policję zbyt wcześnie. Jest zdania, że dla dobra sprawiającego problemy ucznia lepiej najpierw wyczerpać wszystkie metody zaradzenia nieprawidłowościom dostępne w samych szkołach. Zbyt pochopne włączenie w bieg wydarzeń policji może zepsuć widoki na zbudowanie z uczniem dobrej relacji opartej na zaufaniu.

Podglebie ekstremizmu

Trzeba jednak zachować czujność. W Szwecji jej prawdopodobnie nie zachowano. Sprawca zamachu z Örebro to były uczeń szkoły, którą obrał za cel ataku. Od dziewięciu lat nie miał ani jednego źródła dochodu. Najwyraźniej miał problemy, nawet jeśli nie wciągnął go ani islamski, ani radykalnie prawicowy ekstremizm…
PST – choć skupia się na wzroście popularności siatek ekstremistów – wyraża zaniepokojenie nie tylko w związku z szerzeniem się w szkołach radykalnych poglądów, ale też daje wyraz bardziej ogólnemu niepokojowi wywołanemu alienacją i złą kondycją psychiczną chłopców i młodych mężczyzn.
Inna sprawa, że te dwa problemy zazębiają się –  to drugie, samotność wśród chłopców, może prowadzić do tego pierwszego – radykalizacji ich poglądów…
Wszystko to w świecie, w którym  treści o ekstremistycznym zabarwieniu są, choćby dzięki social mediom, coraz łatwiej dostępne. Tym bardziej – na co też zwrócono uwagę w dorocznym raporcie PST dotyczącym przewidywań w kwestii rozwoju przestępczości w bieżącym roku – twórcy internetowych materiałów propagandowych mają ułatwione zadanie dzięki coraz powszechniejszej dostępności coraz bardziej zaawansowanych narzędzi AI, idealnej do rozpowszechniania fejk newsów.
Źródła: PST, Klar Tale, Utdanningsnytt.no, VG, rp.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

14-02-2025 07:40

Dzieł i rządź… Wczoraj słuchałem o tym że wrogie siły inwestują w lewą i prawą stronę by ze sobą walczyły, destabilizowały sytuację polityczną. W europie jak widać dobrze im idzie. Zalewając Europę muzułmanami, którzy nigdy się nie zintegrują doprowadzą do upadku demokracji. Lewa strona ściąga ich sobie jako elektorat, oni wiedzą że prawa strona im zrobi pod górkę więc nigdy na nią nie zagłosują, lewacy nie przestaną z ich ściąganiem więc czeka nas albo przejęcie władzy siłą przez białą prawice albo prawo szariatu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok