Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia wprowadza podwójne obywatelstwo. Zmiany już przyszłego roku Życie w Norwegii
Maja Zych 06 listopada 2019
12:02

Norwegia wprowadza podwójne obywatelstwo. Zmiany już przyszłego roku

12
Skomentuj
Aby uzyskać norweski paszport, trzeba było do tej pory najpierw zrzec się swojej dotychczasowej narodowości. Adobe Stock / licencja standardowa / autor: Oleksii
1 listopada parlament ustanowił datę wejścia w życie uchwały wprowadzającej w Norwegii podwójne obywatelstwo – zmiany w prawie oficjalnie zaczną obowiązywać z początkiem 2020 roku. Oznacza to, że Norwegowie nie będą musieli już zrzekać się swojego obywatelstwa, nawet jeśli zostaną obywatelami innego kraju – te same zasady będą dotyczyć imigrantów, którzy chcieliby otrzymać norweski paszport.
To dobra wiadomość dla wielu Polaków, którzy od lat mieszkają nad fiordami, jednak nie chcieli rezygnować z polskiego obywatelstwa.
Reklama

Zmiany już od stycznia

Propozycję wprowadzenia podwójnego obywatelstwa norweski parlament przyjął już w zeszłym roku, jednak dokładny termin wejścia zmian w życie był do tej pory nieznany. Teraz stało się jasne, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że Polacy, którzy spełnią wymagania dotyczące długości pobytu w Norwegii, będą mogli złożyć w Urzędzie Imigracyjnymi (UDI) wniosek o przyznanie norweskiego paszportu bez zrzekania się polskiego obywatelstwa. Cała procedura ma być też uproszczona, co powinno ograniczyć formalności i skrócić czas oczekiwania na decyzję.

Dotychczasowe przepisy zabraniały podwójnego obywatelstwa – aby uzyskać norweski paszport, trzeba było dlatego najpierw zrzec się swojej dotychczasowej narodowości oraz udokumentować minimum siedmioletni pobyt w Norwegii. Wyjątkiem były dzieci imigrantów urodzone nad fiordami.

Długo wyczekiwana decyzja

Norwescy politycy uznali w zeszłym roku, że to najwyższy czas, aby Norwegia dołączyła do większości krajów europejskich oraz pozostałych państw skandynawskich, gdzie podwójne obywatelstwo jest dozwolone już od wielu lat. Podkreślili też, że ma to szczególne znaczenie w związku z dużą migracją i globalizacją, co sprawia, że wiele osób związanych jest jednocześnie z kilkoma krajami – wprowadzone zmiany pozwolą im dlatego unormować swoją sytuację prawną.

Możliwość przyjęcia w Norwegii podwójnego obywatelstwa od lat była też wyczekiwana przez Polaków przebywających na emigracji nad fiordami. W przeprowadzonej przez nas w ubiegłym roku ankiecie aż 86,6 proc. czytelników odpowiedziało, że po zmianie przepisów będzie ubiegać się o norweski paszport.

Nie koniec zmian

Wprowadzenie podwójnego obywatelstwa to nie jedyna zmiana, która dotyczyć będzie wydawania norweskich paszportów. Władze Norwegii intensywnie pracują też nad zmianami, które dotyczyłyby samych dokumentów. W drugiej połowie następnego roku mają zostać ogłoszone nowe przepisy, które wprowadzą jednakowe zasady odnośnie wydawania zarówno paszportów, jak i wprowadzonych w przyszłości dowodów osobistych (ID-kort) – wśród nich wymienia się m.in. ograniczenie terminu ważności dokumentów do jedynie 5 lat dla dorosłych oraz 2 lat dla dzieci poniżej 5 roku życia. Dodatkowo już w przyszłym roku mogą wzrosnąć też opłaty za wydanie dokumentu – na razie dokładna wysokość podwyżek nie jest jeszcze ustalona.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman K
Roman K 11-11-2019 17:48

---- czytam te wypociny i tak się zastanawiam ; skoro tak nienawidzicie tych ( nor ), to po jaką cholerę tu jeszcze siedzicie !?. Ktoś cokolwiek usiłuje zrobić dla polskiej społeczności ,a taki ogranicznik umysłowy będzie komentował to o czym nie ma pojęcia !!!

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
arek krol
arek krol 07-11-2019 08:36

Tyle jadu, szyderstwa i głupoty. Sytuację są różnie ale polacy nie zawiedli jak zwykle oblali wszystko g....m. Ciągle mam nadzieję że to tylko promil społeczeństwa.

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 07-11-2019 07:50

ellada napisał:
Polonorki będą robić nie wiadomo po co i się chwalić w Polsce buahahahaha. Za darmo nawet nie chce ich paszportu.

Zmartwie ciebie, za paszport trzeba placic i zdac tez egzamin z wiedzy o spoleczenstwie.
Mysle, ze mialbys duze problemy - umysl jakos malo lotny.

37
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 07-11-2019 06:11

Jak czytam te pełne miłości komentarze to też zaczynam się zastanawiać...

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 06-11-2019 22:40

ellada napisał:
Polonorki będą robić nie wiadomo po co i się chwalić w Polsce buahahahaha. Za darmo nawet nie chce ich paszportu.
Przybył przybył ze swoim \"buhaha\"

8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kamil Przybył
Kamil Przybył 06-11-2019 21:45

Polonorki będą robić nie wiadomo po co i się chwalić w Polsce buahahahaha. Za darmo nawet nie chce ich paszportu.

-33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 06-11-2019 21:15

..chłopy podpowiadam...
...norweską babę możeta jeszcze polubić
...też na to pas zporty dajom

-16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 06-11-2019 20:32

Podobno trzeba będzie spełnić pewne kryteria, na przykład zdać bergenstest, zdać egzaminy z zakresu wiedzy z påbygg, swietnie pływać, świetnie na nartach jeździć, lubić norweskie parówki i coś jeszcze było, ale zapomniałem. Tak na serio to w końcu...

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 06-11-2019 18:13

Negatywny Człeń zabrał Głos! Bóg z Tobą!

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas