Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Życie w Norwegii

Norwegia wciąż łamie europejskie przepisy. Chodzi o zasiłki chorobowe

Monika Pianowska

10 czerwca 2021 12:05

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia wciąż łamie europejskie przepisy. Chodzi o zasiłki chorobowe

ESA uważa, że takie warunki stawiane przez Norwegię są sprzeczne z prawem EOG o ubezpieczeniach społecznych i przepisami dotyczącymi swobodnego przemieszczania się. MN/K.Lukina

ESA, organ kontroli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), uważa, że ​​Norwegia nadal łamie przepisy EOG. Tym razem znów chodzi o ograniczanie zasiłków chorobowych dla osób przebywających za granicą.
Według norweskich przepisów osoby fizyczne, które chcą mieć prawo do świadczeń chorobowych, muszą przebywać w kraju fiordów. Chociaż mogą one okazjonalnie wyjeżdżać za granicę, wymaga to uprzedniej zgody Norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Społecznej (NAV). Zgodnie z zapisami beneficjenci muszą spełnić kilka rygorystycznych warunków, w tym zmieścić się w limicie czasu, jaki mogą spędzić w innych państwach EOG.
ESA uważa, że takie warunki stawiane przez Norwegię są sprzeczne z prawem EOG o ubezpieczeniach społecznych i przepisami dotyczącymi swobodnego przemieszczania się.

Przepisy są niejasne

„Norwegia nadal narusza przepisy EOG dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i swobodnego przepływu osób, ograniczając wypłacanie świadczeń chorobowych osobom, które wyjeżdżają do innych państw EOG”, pisze ESA w komunikacie prasowym z 9 czerwca. Teraz prosi Norwegię o zmianę prawa i praktyk.
Według norweskich przepisów osoby fizyczne, które chcą mieć prawo do świadczeń chorobowych, muszą przebywać w kraju fiordów.

Według norweskich przepisów osoby fizyczne, które chcą mieć prawo do świadczeń chorobowych, muszą przebywać w kraju fiordów. Źródło: MojaNorwegia

Norweskie władze twierdzą, że te wymagania są nieaktualne, jednak tekst ustawy pozostaje prawie niezmieniony, w związku z czym ESA uważa, że Norwegia nadal ogranicza prawo do swobodnego przemieszczania się.

Sprawa była już na tapecie

To już drugi raz, kiedy Norwegia została poinformowana o złamaniu zasad. Norweskie władze mają teraz trzy miesiące na zmianę przepisów. ESA może wówczas zdecydować się na skierowanie sprawy do Trybunału EFTA. ESA uważa, że ​​prawo powinno być jasne i wyraźne, a wszyscy obywatele mają prawo do reguł możliwych do zrozumienia.
Pierwsze wezwanie do usunięcia uchybienia ESA wysłała do Norwegii 20 listopada 2020 r. Było to następstwem dochodzenia i dialogu z rządem norweskim, który przyznał się w październiku 2019 r. do niesłusznego stosowania przepisów EOG poprzez ograniczenie swobodnego przepływu osób otrzymujących trzy rodzaje świadczeń chorobowych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Swojak z PL

10-06-2021 16:35

Prawda jest taka że Norwegia utrudnia na wszystkie sposoby ludziom leczenie poza granicami ich kraju. Im chodzi tylko oto aby kasa została w Norwegi.Nawet rzecznik praw obywatelskich stwierdził że nie wypłacanie zasiłku chorobowego przez ponad rok i dłużej jest przesadą . Wiele osób zrezygnowało by z leczenia w Polsce gdyby norwescy lekarze stosowali inne leki niż paracet i okłady lub fizjoterapię gdzie wysyła się chorych nie likwidując przyczyny choroby ....itd.

Wladyslaw Rutkowski

10-06-2021 15:47

No i tu mają 100% racji. Złamałem nogę w marcu. Pierwsze zwolnienie papierowe ze szpitala. Na tym zwolnieniu jest punkt do wypełnienia czy opuszcza się Norwegię w czasie zwolnienia. Na następnym, już elektronicznym, pytanie czy opuszcza się EOG. Elektroniczne zwolnienie już poprawione a papierowe jeszcze stare. Bajzel jak diabli. Po zaznaczeniu na tym pierwszym że i owszem wyjadę do domu dzwonili nawet do pracodawcy czy wyraża zgodę. No ale w końcu za wszystkie zwolnienia wypłacili. Według mnie nie ma tu złej woli, tylko potworna opieszałość NAV i niejasność przepisów.

Pozdrawiam.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok