Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norwegia w gotowości na awarie jądrowe. „Wykryjemy wszelkie zanieczyszczenia radioaktywne w powietrzu”

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 lutego 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia w gotowości na awarie jądrowe. „Wykryjemy wszelkie zanieczyszczenia radioaktywne w powietrzu”

Norwegia obecnie prowadzi szeroką współpracę z Ukrainą w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/filin174

Według Urzędu ds. Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (DSA) istnieje ryzyko, że ewentualna rosyjska inwazja na Ukrainę będzie wiązać się z walkami w obszarze Czarnobyla, miejscu jednej z największych katastrof nuklearnych. - Mamy własne systemy ostrzegania i monitorowania, które wykryją wszelkie zanieczyszczenia radioaktywne w powietrzu w Norwegii - mówi przedstawiciel DSA.
Øyvind Gjølme Sælnes kierownik działu DSA ds. analiz gotowości na wypadek awarii, w rozmowie z norweską agencją prasową NTB przyznaje, że Urząd uważnie śledzi przebieg wydarzeń.

Nie chcą powtórki Czarnobyla

Norwegia obecnie prowadzi szeroko zakrojoną współpracę z Ukrainą w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. W 1986, gdy doszło do katastrofy w elektrowni w Czarnobylu, w wyniku potężnej eksplozji do atmosfery wydostała się ogromna dawka promieniowania, którą prądy powietrza transportowały po całej wschodniej i centralnej Europie. Wraz z opadami deszczu i śniegu radioaktywne cząsteczki, czyli cez-137 (izotop metalu), z powietrza opadły na ziemię. W Norwegii spadły na obszar, w którym wypasano stada reniferów. Zwierzęta, jak opisywał tvn24, za magazynem branżowym IFL science, jadły mech i porosty, a te działały jak gąbki dla materiałów radioaktywnych. Renifery pochłaniały więc izotop metalu w ogromnych ilościach.
W kwietniu 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce jedna z największych na świecie katastrof w historii energetyki jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru.

W kwietniu 1986 w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce jedna z największych na świecie katastrof w historii energetyki jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Sved Oliver

Norwegia potępia działania Rosji

Norweskie MSZ w komunikacie opublikowanym 21 lutego informuje, że Norwegia potępia decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych „republik ludowych” w Ługańsku i Doniecku za niepodległe państwa. Szefowa resortu Anniken Huitfeldt dodała, że rząd Norwegii będzie wspierać niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej.
ntb, ifl science, tvn24
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok