Życie w Norwegii

Norwegia pójdzie w ślady innych krajów i otworzy się na Polskę? Wskaźnik zakażeń na to pozwala

Monika Pianowska

15 września 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3

Kraje europejskie na bieżąco aktualizują listę państw objętych restrykcjami na podstawie wskaźnika zakażeń. Obecnie do Norwegii można podróżować z Polski, ale po przyjeździe obowiązuje kwarantanna. adobe stock/ licencja standardowa

12 września do listy krajów, których obywatele po przyjeździe do Norwegii muszą odbyć 10-dniową kwarantannę, dopisano Węgry i Słowację. Dodatkowo podobne restrykcje nałożono na kilka regionów Szwecji (Jämtland i Örebro), Danii (Dania Południowa), a także Finlandii (Kainuu). Obecnie zatem prawie cała Europa jest dla Norwegii „czerwona”.
Tymczasem według statystyk, które kraj fiordów traktuje jako wytyczne do aktualizowania mapy restrykcji, sama Norwegia powinna trafić na czerwoną listę. Norweski wskaźnik zakażeń koronawirusem przed 9 września przekroczył bowiem 20, a obecnie – jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control) to już 24,8 przypadków covid-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Inne kraje znoszą kwarantannę

Odwrotną tendencję daje się natomiast obecnie zauważyć w Polsce. Podczas gdy przed weekendem wskaźnik przypadków zachorowań z powodu koronawirusa wynosił 21,4, w poniedziałek (14 września) spadł do 19,2 w skali ostatnich dwóch tygodni. Teoretycznie kwalifikuje to Polskę do wpisania na zieloną lub żółtą listę i zdjęcia z polskich obywateli obowiązku poddania się kwarantannie wjazdowej w Norwegii.
Poniżej: mapa przedstawiająca kraje objęte kwarantanną po przyjeździe ich obywateli do Norwegii. Stan na 12 września.
Mapa kwarantanny.

Mapa kwarantanny. FHI

Takim przywilejem Polacy od początku tygodnia cieszą się na Litwie, która otworzyła się na obcokrajowców przybywających z państw o wskaźniku zakażeń poniżej 25 na 100 tys. osób. Z kolei od 19 września podobne zasady zaczynają obowiązywać w Finlandii, gdzie również m.in. Polacy nie będą już musieli się izolować w ramach kwarantanny.

Czy za ciosem pójdzie również kraj fiordów, zainteresowani dowiedzą się być może już podczas konferencji prasowej 15 września. O 14:30 przedstawiciele Instytutu Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet, FHI) waz z ministrami zdrowia i pracy ogłoszą najnowsze postanowienia w związku z epidemią koronawirusa w Norwegii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kertoip1983

15-09-2020 19:31

Oby tak się nie stało

jola196829@wp.pl

15-09-2020 18:10

° Dowiemy się w sobote

Piotr De

15-09-2020 10:55

Oby tak się stało.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram