Według wstępnych danych z Europejskiego badania siły nabywczej (ec.europa.eu/eurostat) w 2022 roku poziom cen w Norwegii był o 43 proc. wyższy niż średnia w 27 krajach UE (UE27).
stock.adobe.com/licencja standardowa
W 2022 roku Norwegia była piątym najdroższym krajem w Europie, jeśli spojrzeć na poziom cen konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Mimo to Norwegowie zajęli drugie miejsce pod względem kupowania towarów i usług.
Według wstępnych danych z Europejskiego badania siły nabywczej (ec.europa.eu/eurostat) w 2022 roku poziom cen w Norwegii był o 43 proc. wyższy niż średnia w 27 krajach UE (UE27). To niewielki spadek w stosunku do poziomu z poprzedniego roku, kiedy to kraj fiordów był trzecim z najwyższymi cenami.
„Wygrała” Szwajcaria
Na Islandii ceny były o 59 proc. wyższy od średniej UE, ale jednak najdroższe okazało się państwo, do którego ostatnio napływali zamożni Norwegowie, czyli Szwajcaria. Koszty okazały się tam aż o 74 proc. wyższe niż średnia w Unii. Irlandia i Dania miały poziom cen zbliżony do Norwegii i były najdroższymi krajami UE. Za krajem fiordów na liście znalazł Luksemburg i nordyccy sąsiedzi Norwegii, Finlandia i Szwecja.
Wskaźnik poziomu cen dla gospodarstw domowych dla Norwegii równy 143 oznacza, że był on o 43 proc. wyższy od średniej dla UE27. Obszary o najniższym poziomie cen to Turcja i wiele państw Półwyspu Bałkańskiego, gdzie w 2022 r. wynosił on około połowy średniej europejskiej.
Alkohol i energia elektryczna
Jeśli przyjrzeć się poszczególnym grupom produktów i usług, nie dziwi fakt, że alkohol i tytoń to ta, w której poziom cen w Norwegii był najwyższy, aż o 135 proc. powyżej średniej unijnej. Był on jednak tylko nieznacznie wyższy od poziomu cen w Islandii i Irlandii.
Energia elektryczna okazała się w przypadku kraju fiordów rekordowo droga w 2022 r., ale produkty energetyczne były jedyną indywidualną grupą produktów, której poziom cen w Norwegii był niższy niż w UE. Wynika to częściowo z faktu, że wiele krajów europejskich wykorzystuje gaz jako źródło ogrzewania. Szwajcaria była również najdroższa w przypadku żywności i napojów, zarówno kupowanych w sklepie, jak i restauracji, oraz odzieży.
To, że europejska gospodarka mocno się ożywiła po roku pandemii 2020 jest jasne .Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)
Gdyby porównać poziomy cen w Norwegii, Szwecji i Danii, można zauważyć, że wszystkie trzy kraje miały ceny powyżej średniej UE dla dziewięciu przedstawionych grup konsumpcji, a w przypadku „alkoholu i tytoniu”, „mieszkań, światła i paliwa „oraz „usług pocztowych i telekomunikacyjnych” różnice były szczególnie duże.
Konsumpcja jest wysoka
Chociaż Norwegia ma jeden z najwyższych poziomów cen w Europie, wciąż jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wielkość konsumpcji osobistej na mieszkańca. Konsumpcja skorygowana o poziom cen w kraju fiordów była o 26 proc. wyższa od średniej UE w 2022 r., bez zmian w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla porównania, konsumpcja w Danii i Szwecji była o około 10 proc. wyższa od średniej.
Statystycznie najdroższy kraj, Szwajcaria, miał konsumpcję o 17 proc. wyższą niż średnia. Na samym dole tabeli również znalazły się kraje bałkańskie, np. Albania z indeksem 40. W Turcji, która notowała najniższy poziom cen, konsumpcja w ostatnich latach gwałtownie wzrosła i w 2022 r. wyniosła do 80 proc. procent średniej unijnej.
Kraje bałkańskie dołują
Wzrost PKB na mieszkańca w Norwegii był również imponujący, prawie 27 proc. To, że europejska gospodarka mocno się ożywiła po roku pandemii 2020 jest jasne – we wszystkich 36 krajach biorących udział w badaniu odnotowano wzrost PKB mierzony w bieżących cenach krajowych. Fakt, że PKB Norwegii w bieżących cenach krajowych wzrósł o ponad 32 proc., wynika z historycznej nadwyżki handlowej w 2022 r. , gdzie eksport gazu ziemnego był wyraźnie najważniejszy.
Najniższe PKB per capita mają kraje bałkańskie – w Albanii stanowił zaledwie 1/3 średniej dla 27 krajów UE. Spośród 27 państw członkowskich Bułgaria znalazła się na samym dole z PKB niższym o 41 proc.
Źródła: SSB, ec.europa.eu/eurostat
Reklama