Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia jednym z krajów najbardziej przyjaznych rodzinom. Polska bliżej końca w rankingu Życie w Norwegii
Monika Pianowska 13 czerwca 2019
14:27

Norwegia jednym z krajów najbardziej przyjaznych rodzinom. Polska bliżej końca w rankingu

9
Skomentuj
Szwecja, Norwegia i Islandia znalazły się na trzech pierwszych lokatach w raporcie UNICEF-u o politykach prorodzinnych. fotolia.com/ royalty free
Nawet najbogatsze państwa nie są w stanie zapewnić kompleksowego wsparcia rodzinom, wynika  czerwcowego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Według badań najlepiej pod względem m.in. płatnych urlopów macierzyńskich i usług związanych z opieką nad dziećmi radzą sobie kraje nordyckie – w pierwszej dziesiątce zabrakło tylko Finlandii – najgorzej natomiast Cypr, Grecja i Szwajcaria.
Podczas gdy Norwegię sklasyfikowano jako drugi najbardziej przyjazny rodzinom kraj rozwinięty, Polska w rankingu znalazła się bliżej końca niż szczytu, zajmując 23. spośród 31 miejsc. Najlepiej wypadła pod kątem pełnopłatnego urlopu macierzyńskiego.
Reklama
Szwecja, Norwegia i Islandia znalazły się na trzech pierwszych lokatach w raporcie UNICEF-u o politykach prorodzinnych, analizującym płatne urlopy dla ojców i matek, a także dostępność usług zapewniających opiekę nad dziećmi do 3. roku życia oraz w wieku 3-6 lat. Najsłabiej wypadły Cypr, Grecja i Szwajcaria – są to jedyne kraje, które w przypadku aż trzech spośród badanych czterech czynników zajmowały ostatnie miejsca.

Polska z korzyścią dla matek

Z kolei Czechy, Polska i Słowacja zostały wyróżnione za korzystny dla matek system urlopowy, lecz jednocześnie wymienione jako te, które powinny popracować nad dostępnością edukacji przedszkolnej. Według badań w Polsce zaledwie 8 proc. dzieci poniżej 3. roku życia i 61 proc. dzieci między 3 a 6 rokiem życia korzysta z usług zapewniającym im opiekę, co stanowi jedne z najniższych wyników w raporcie. Dla porównania w kraju fiordów to odpowiednio 52 i 90 proc.

Niekwestionowanym liderem w przypadku urlopów macierzyńskich okazała się Estonia (85 tygodni), a 42 tygodnie pełnopłatnego urlopu oferowane w Polsce zapewniły jej 13. lokatę. 2 tygodnie dla ojców to już 18. wynik, jednak dobry w porównaniu do południowych sąsiadów Polski – w Czechach i na Słowacji świeżo upieczonym ojcom wcale nie przysługuje pełnopłatne wolne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
J M
J M 14-06-2019 09:52

UNICEF Amnesty International Fundacja Batorego WWF Greenpeace itd To sa tuby propagandowe globalistow dazacych do zniszczenia panstw narodowych i wprowadzeniu nowego porzadku swiata z jednym swiatowym rzadem (oni beda tym rzadem). W skandynawii idzie im znakomicie eksterminacja bialej populacji (lewaki przyglupawe to nawet wierza w te bzdury ktore wygaduja). Szwedzi glupki juz otwarcie mowia ze Szwecja powinna byc zlikwidowana daja sie matoly czipowac i zlikwiduja im gotowke. Pozniej tylko podatki na rzad swiatowy od CO2 bankowy a pozniej katastralny jednolity na calej ziemi.

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 14-06-2019 08:11

Tak przyjazny że umowy śmieciówki porywanie dzieci obcokrajowcom i stawianie na piedestale ciapatych i cała masa innych przykładów .To nawed nie jast śmieszne ale prawdziwe że ktoś jest dumny ze swojej hipokryzji

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marcin Kobinski
Marcin Kobinski 14-06-2019 00:31

Ale mnie wqrwia ta ,,moja norwegia,, wypisujac takie banialuki ktore sa krzywdzace ojczysty kraj, jak niby norwegia moze byc tym co Oni wypisuja przeciez dokonac aborcji tzn, usmiercic czlowieka dla wiekszosci norkow to jak pierdnac i juz po sprawie, za grosz zglebienia rzetelnego tematu ,byle tylko sponiewierac Polski narod tfuu !!

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 13-06-2019 23:07

W Szwajcarii zarobki sa na tyle wysokie, ze ci na zycie wystarczy. Wiecej socjalizmu to dobrze,wyzsze pensje zle. Ranking lewaka.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
kamil k*****l
kamil k*****l 13-06-2019 18:47

BARNE V JEST POMOCE RODZINOM HEHEHEH

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 13-06-2019 17:26

Hahahahahaha....ach te raporty....hahahahaha

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 13-06-2019 14:56

„Norwegia jednym z krajów najbardziej przyjaznych rodzinom. Polska bliżej końca w rankingu”. OK i dlatego 60% związków rozpada się. Rzadki przykład źle dobranego tytułu prasowej notatki.

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas