Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia jak Węgry i Irlandia: zielone światło dla zakazu fajerwerków Życie w Norwegii
Monika Pianowska 27 marca 2019
15:10

Norwegia jak Węgry i Irlandia: zielone światło dla zakazu fajerwerków

Skomentuj
Najwięcej pacjentów z obrażeniami po wybuchu petardy trafia do norweskich w szpitalu oczywiście w sylwestrową noc. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Urząd Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) wykonał pierwszy krok w  stronę wprowadzenia w Norwegii zakazu używania fajerwerków na własny użytek. W maju ma się odbyć konferencja z udziałem przedstawicieli policji, służby zdrowia, branży pirotechnicznej oraz organizacji pozarządowych otwierająca debatę na ten temat. Została zatwierdzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
W kraju fiordów od 10 lat osoby prywatne nie mogą stosować jednego rodzaju sztucznych ogni, tzw. rakiet na kijku (pinneraketter). Nie zmienia to faktu, że w ciągu minionej dekady do szpitala z obrażeniami wywołanymi przez fajerwerki wciąż trafia zbyt wiele osób. Zazwyczaj w sylwestrową noc pomocy medycznej potrzebują pacjenci z urazami oczu i kończyn, jak również z poparzeniami i uszkodzonym słuchem. Poza lekarzami do przeciwników petard dołączają obrońcy zwierząt – ich huku boją się bowiem psy i koty.
Reklama

Póki co tylko lokalnie

Możliwe, że majowe dyskusje doprowadzą do stworzenia regulacji, na mocy których materiałów pirotechnicznych w kraju fiordów będa mogli używać tylko profesjonaliści, np. podczas imprez sportowych, bądź też do wprowadzenia lokalnych obostrzeń, jak w okolicach Bergen – tam zakaz puszczania sztucznych ogni dotyczy obszaru narażonego na pożary oraz tego z płatnymi drogami.

Zakaz stosowania sztucznych ogni obowiązuje już w takich krajach, jak Irlandia, Węgry czy Australia. W Polsce niektóre miasta i gminy zdecydowały się na wydanie zakazu używania fajerwerków poza sylwestrem i pierwszym dniem nowego roku. Karze podlega także sprzedaż produktów pirotechnicznych nieletnim.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas