Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Sylwester w kraju fiordów: tak Norwegowie witają Nowy Rok

Maja Zych

29 grudnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Sylwester w kraju fiordów: tak Norwegowie witają Nowy Rok

W Norwegii fajerwerki puszczać można jedynie między godziną 18:00 a 2:00 w sylwestrową noc. pixabay.com / gaborfejes / CC0 Creative Commons

Sylwester to dzień, który świętuje się w Norwegii podobnie jak w Polsce. W kraju fiordów również nie zabraknie fajerwerków, spotkań ze znajomymi i alkoholu. Polacy przyzwyczajeni do miejskich koncertów zorganizowanych z dużym rozmachem i wytwornych bali mogą być jednak zawiedzeni.
Warto zatem wiedzieć, czego spodziewać się po sylwestrze w Norwegii i sprawdzić, jak Norwegowie witają Nowy Rok.

Pokazy fajerwerków

W Norwegii zdecydowanie największą atrakcję stanowią olśniewające pokazy fajerwerków. W większych miastach co roku tłumy ludzi gromadzą się na zewnątrz i podziwiają sztuczne ognie. To dobra wymówka, by wyjść np. na rynek i tam kontynuować zabawę.

W Norwegii nieodłącznym elementem noworocznych spotkań jest pokaz sztucznych ogni.

Dyrebeskyttelsen, norweska organizacja zajmująca się ochroną praw zwierząt chce jednak pójść w ślady niektórych szwedzkich gmin i zakazać tradycyjnych fajerwerków. Zamiast tego w sylwestrową noc proponuje pokazy laserowe, które można obejrzeć między innymi w kilku polskich miastach.

Spotkania z przyjaciółmi

Zarówno Polacy, jak i Norwegowie lubią spędzać ostatni wieczór roku w gronie rodziny i przyjaciół. W norweskich domach często przygotowuje się potrawy, takie jak żeberka, jagnięce pinnekjøtt oraz indyka. Z deserów popularnością cieszy się pudding ryżowy, w którym może skrywać się pojedynczy migdał. Ten, kto odnajdzie go w swoim puddingu, cieszyć się będzie pomyślnością w nowym roku. Jeśli chodzi o alkohol, przeważa czerwone wino oraz gløgg z miodem, goździkami, imbirem, cynamonem oraz skórką pomarańczową. Tradycja nakazuje też wypicie szampana tuż po wybiciu północy.

Rzadziej niż imprezy w domu Norwegowie wybierają kluby czy bary – większość z nich zamknięta jest w okresie Nowego Roku.

Przemowa króla

Tradycją, która towarzyszy Norwegom w sylwestrowy wieczór już od roku 1935, jest przemowa króla. Także w 2018 o godzinie 19:30 na kanale NRK 1 będzie można obejrzeć 15-minutową mowę króla Haralda V, który bezpośrednio z Pałacu Królewskiego podsumuje miniony rok i złoży wszystkim życzenia.

Lokalne zwyczaje

W Norwegii nie brakuje też organizowanych lokalnie wydarzeń. Przykładem może być dość nowy zwyczaj rodem z Kristiansund. Od 1999 roku odbywają się tam pochody ze światełkami – zaczynają się tuż po zapadnięciu zmroku, a każdy uczestnik ma ze sobą latarkę. Pierwsze wydarzenie zostało zorganizowane, aby uczcić wejście w nowy wiek, jednak tradycja zagościła na stałe i odbywać się będzie w tym roku już po raz 18. Pochód zakończony jest wspaniałym pokazem fajerwerków.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok