Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Życie w Norwegii

Norwegia doczeka się dowodów osobistych? Nowe dokumenty już jesienią

Monika Pianowska

16 kwietnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Obecnie Norwegowie jako dokumentów tożsamości używają przede wszystkim paszportów. adobe stock/ licencja standardowa

Prace nad projektami nowych dowodów osobistych (ID-kort) i paszportów w Norwegii przeciągają od ponad dekady, w związku z czym kraj fiordów pozostaje jednym z trzech krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego – obok Danii i Islandii – który jeszcze nie wprowadził narodowego dokumentu tożsamości.
Według najnowszych informacji policji ostatecznie powinny one być jednak gotowe jesienią 2020. Latem mają się pojawić szczegółowe informacje na temat ich wyglądu i ujawniona data dostępności.
Reklama

Obecnie Norwegowie jako dokumentów tożsamości używają przede wszystkim paszportów, ale w większości sytuacji akceptowane są także norweskie karty bankowe ze zdjęciem czy norweskie prawo jazdy. Obywatele krajów EOG – w tym Polski – mogą legitymować się także dowodami osobistymi.

Projekt był bardzo drogi

Do tej pory wiadomo, że będą one trudniejsze do podrobienia niż wydawane obecnie w Norwegii paszporty, po wprowadzeniu nowego modelu nie trzeba będzie również specjalnie ubiegać się o wydanie nowego paszportu. Wprowadzenie norweskich dowodów osobistych ma się przy okazji przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa w kraju.
Ceny dokumentów zostaną ujednolicone: 570 koron dla dorosłych i 342 koron dla dzieci. Według informacji norweskiej policji z sierpnia 2019 koszt inwestycji szacuje się na 740 milionów koron. Wieloletnie przeciąganie się projektu było argumentowane jego złożonością i właśnie wysokim nakładem finansowym, który państwo musiało uwzględnić w budżecie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Adam Teclaf

17-04-2020 12:23

Sorry 740 mln to 148nok na łebka, więcej wydali na stawianie boompenger.

Adam Teclaf

17-04-2020 12:18

750 mln podzielić na 5 mln mieszkańców. Fajna matematyka

latacz chlapacz

17-04-2020 11:50

740 mln to jakies 150 koron na mieszkanca... to jaki to koszt.. 3 kaw? I skad to 570? Mamy placic za dowod? To juz w ogole jak rozmowa o kosztach?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram