W lutym gmina Gjerdrum została oskarżona m.in. o niezastosowanie się do ostrzeżeń o osuwiskach.
wikimedia.org/ fot. Tommy Gildseth/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
W wielu miejscach w Norwegii istnieje niedopuszczalnie wysokie ryzyko nowych osuwisk. To wniosek z najnowszego raportu Komisji ds. Gjerdrum na temat zapobiegania nagłemu przemieszczaniu się mas ziemi w kraju fiordów. Komisja proponuje teraz nowe środki zapobiegające tragediom podobnym do tej, jaka miała miejsce w Gjerdrum w grudniu 2020 roku.
Nagłe osunięcie się ziemi zniszczyło wówczas 9 domów, zaś pod gruzami ratownicy znaleźli ciała 10 osób. Z terenu katastrofy ewakuowano ponad tysiąc osób. Rządowa komisja powołana w celu wyjaśnienia przyczyny tragedii oceniła, że do osunięcia się gliny (tzw. szybka glina, kvikkleire) doprowadziła erozja w okolicy rzeki Tistilbekken i brak zabezpieczenia terenu. Budynki wzniesiono na niestabilnym obszarze. W lutym gmina Gjerdrum została oskarżona m.in. o niezastosowanie się do ostrzeżeń o osuwiskach.
Na terenie osuwiska odnaleziono ciała 10 osób .Źródło: Fot. Jaran Wasrud / NVE
1000 stref wysokiego zagrożenia
Teraz komisja proponuje opracowanie krajowego planu działania w celu zapobiegania nagłym osuwiskom mas ziemi. Środki obejmują zarówno zmiany regulacyjne, podział obowiązków, jak i praktykę administracyjną. W raporcie podkreśla, że istnieje m.in. potrzeba lepszego mapowania i zabezpieczenia stref ryzyka kvikkleire. W kraju fiordów zidentyfikowano około 1000 stref wysokiego zagrożenia osuwiskami. Komisja zwraca uwagę, że na takich obszarach w Norwegii mieszka około 2,8 miliona ludzi.
Komisja zaznacza, że częściowo ryzyko jest możliwe do wyeliminowania. Koniecznie trzeba jednak wdrożyć środki zapobiegawcze, ponieważ w wielu miejscach zagrożenie kataklizmem jest nie do zaakceptowania. W celu zmniejszenia ryzyka i lepszego zrozumienia odpowiedzialności komisja zaleca wprowadzenie nowej ustawy o ochronie przed szkodami naturalnymi.
Odpowiedzialność spocznie na władzach
Zgodnie z nim wprowadzono by obowiązek powiadamiania gminy przez właścicieli gruntów, jeśli warunki na nieruchomości wskazują na niebezpieczeństwo wystąpienia szkód naturalnych. Komisja proponuje też, aby to państwo ponosiło odpowiedzialność za naprawienie obszarów o wysokim ryzyku wystąpienia szkód naturalnych.
Minister ropy naftowej i energii Terje Aasland oraz minister ds. samorządów lokalnych Bjørn Arild Gram otrzymał gotowy raport 28 marca podczas konferencji prasowej w Oslo. Przekazała im go przewodnicząca Komisji ds. Gjerdrum Inge Ryan.
‒ Szybkie osunięcie się gliny w Gjerdrum było wielką tragedią, która bardzo dotknęła nas wszystkich. Musimy wyciągnąć wnioski z tego, co się wydarzyło i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby to się nie powtórzyło. Dlatego bardzo doceniam ważną pracę, jaką wykonała komisja – mówi minister ds. ropy naftowej i energii Terje Aasland cytowany w rządowym komunikacie.
04-04-2022 10:35
1
0
Zgłoś