Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Erozja przyczyną katastrofy w Gjerdrum: domy zbudowano na niestabilnym zboczu

Emil Bogumił

30 września 2021 13:32

Udostępnij
na Facebooku
Erozja przyczyną katastrofy w Gjerdrum: domy zbudowano na niestabilnym zboczu

Ostatnią ofiarę osuwiska znaleziono po ponad trzech miesiącach od katastrofy. Fot. NGI

Rządowa komisja powołana w celu wyjaśnienia przyczyny katastrofy w Gjerdrum opublikowała pierwszy raport. Wynika z niego, że do osunięcia się gliny doprowadziła erozja w okolicy rzeki Tistilbekken. Budynki zbudowano na niestabilnym obszarze, informują badacze.
Komisja przedstawiła raport w środę, 29 września. Osuwisko gliny okazało się następstwem postępującej erozji gleby, którą spowodował m.in. strumień rzeki Tistilbekken. Wśród prawdopodobnych powodów badacze wymieniają możliwość przerwania rur skanalizowanego odcinka cieku. Dochodzenie nie wykazało, czy sytuacji można było uniknąć. Nie doprowadziło również do wskazania instytucji lub osób, które powinny zadbać o obszar, na którym doszło do katastrofy.

Z raportu wynika, że gmina Holmen otrzymała ostrzeżenia dotyczące stanu obszaru sąsiadującego z Tistilbekken. – Ostrzeżenia zawierały obrazy ukazujące erozję na obszarze, w którym nastąpiło osuwisko. Zaznaczano, że sytuacja jest niebezpieczna – czytamy w dokumencie.

Winne dawne przepisy?

Wnioski płynące z raportu skomentował Lars Andresen, dyrektor generalny Norweskiego Instytutu Geotechniki (NGI). Zwraca uwagę, że w momencie budowy domów na późniejszym obszarze osuwiska przepisy nie nakazywały dokładnego sprawdzania gruntów. – Przed 2007 rokiem nie było wymogu ani praktyk, które zabezpieczałyby grunt oraz sprawdzały jego stabilność. [...] Raport musi spowodować, że prowadzone będą dodatkowe badania i pojawią się nowe metody zapobiegania tego typu katastrofom – komentuje Andresen.
W 2022 roku komisja powinna opublikować drugi raport dotyczący katastrofy. Ma zawierać ocenę obecnych przepisów i wymagań dotyczących budowy na obszarze zagrożonym osuwiskiem.

W 2022 roku komisja powinna opublikować drugi raport dotyczący katastrofy. Ma zawierać ocenę obecnych przepisów i wymagań dotyczących budowy na obszarze zagrożonym osuwiskiem. Fot. Jaran Wasrud ​​/ NVE

Osuwisko w Gjerdrum, do którego doszło 30 grudnia 2020 roku, zniszczyło 31 mieszkań rozlokowanych w dziewięciu budynkach. W jego wyniku ewakuowano ponad dwa tys. osób. Pod gruzami ratownicy znaleźli ciała 10 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok