Życie w Norwegii

Niezniszczalna baza danych schowana w arktycznej lodówce: na Svalbardzie przetrwa 1000 lat

Monika Pianowska

25 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1

W Globalnym Banku Nasion na Svalbardzie, obok ponad miliona próbek różnych gatunków roślin, spoczęło 21 TB danych w postaci taśmy filmowej. Global Seed Vault/ materiały prasowe

Był już spichlerz końca świata, powstała również biblioteka na wypadek apokalipsy, wreszcie przyszedł czas na bunkier, w którym wszelkie kataklizmy przetrwa… kod. W Globalnym Banku Nasion na Svalbardzie, obok ponad miliona próbek różnych gatunków roślin, spoczęło 21 TB danych w postaci taśmy filmowej.
Arctic Code Vault – bo tak nazywa się norweski schron na otwarte oprogramowanie – wyposażył należący do Microsoftu hostingowy serwis internetowy, GitHub. Zapowiedziany już w ubiegłym roku projekt umieszczenia 186 rolek z kodem open-source miał się zakończyć w lutym, jednak w związku z epidemią covid-19 jego realizację przesunięto. Finał nastąpił w lipcu 2020.
GitHub Arctic Code Vault
Wówczas miliony linijek kodu spoczęły w naturalnej lodówce na północnym krańcu Europy z zamysłem, że przetrwają tysiąc lat w oczekiwaniu na odtworzenie przez przyszłe pokolenia. Oczywiście dołączono do nich instrukcje – czytelny dla człowieka indeks i przewodnik wyszczególnią lokalizację każdego repozytorium i wyjaśnią, jak odzyskać dane o zapisie współczesnego świata informatyki. Perypetie próbek kodu GitHub opisał na swoim blogu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eldur Sevarsson

25-07-2020 20:04

Ten nie zniszczalny bunkier przestał już przeciekać?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram