Zwracanie lub wymiana nietrafionych prezentów to w Norwegii niemal tradycja – aż 38 proc. mieszkańców kraju fiordów przyznało w 2018 w ankiecie norweskiej Rady Konsumentów (Forbrukerrådet), że w ciągu ostatnich dwóch lat zdarzyło im się oddać niechciane p
stock.adobe.com/standardowa/zephyr_p
27 grudnia jest dniem wymiany nietrafionych prezentów świątecznych. Choć data ta nie jest uregulowana przepisami, utarło się, że to właśnie dzisiaj wielu mieszkańców Norwegii odwiedza centra handlowe, by zwrócić niechciany podarunek. Muszą oni jednak pamiętać o kilku zasadach.
Choć co roku Norwegowie masowo oddawali niechciane podarunki właśnie 27 grudnia, to Rada ds. Ochrony Konsumentów (Forbrukerrådet) w 2020 zwróciła się do handlowców, by wydłużyli okres przyjmowania zwrotów czy wymiany towaru. Wszystko przez epidemię koronawirusa - Forbrukerrådet obawia się, że szturm konsumentów na centra handlowe stworzy ryzyko rozprzestrzeniania się covid-19. - Rozłożenie wymiany prezentów w czasie jest zatem dobrym pomysłem dla wszystkich - dla pracowników sklepów i konsumentów - skomentowała prawniczka Caroline Skarderud z Rady ds. Ochrony Konsumentów cytowana w komunikacie prasowym urzędu.
Dlatego Forbrukerrådet radzi, by podczas dokonywania zakupu prezentu, zapytać sprzedawcę o wydłużenie terminu przeznaczonego na ewentualny zwrot towaru.
O tym trzeba pamiętać
Podczas zwrotu czy wymiany prezentu trzeba okazać sprzedawcy tzw. kartę wymiany (byttelapp) - to rodzaj paragonu wydawanego w sklepie w momencie zakupu i upoważniającego do wymiany prezentu w określonym terminie. Forbrukerrådet radzi, by w tym roku uzgodnić ze sprzedawcą, czy możliwe jest przedłużenie czasu na zwrot - jeśli tak, należy tę informację zapisać na karcie wymiany. Podczas zwrotu należy także oczywiście posiadać paragon.
W przypadku zakupów internetowych czas na zwrot wynosi 14 dni od daty otrzymania towaru. Urząd radzi jednak, by sprawdzać termin przewidziany na wymianę zakupu, a także, kto pokrywa w takim wypadku koszty wysyłki. Forbrukerrådet informuje, że na wszelki najlepiej ustalić ze sprzedawcą jak najdłuższy okres wymiany towaru.
Warto pamiętać też o oryginalnym opakowaniu produktu, przypomina Forbrukerrådet. Sklepy mogą iść na rękę i przyjąć niechciany prezent, a nawet wydłużyć czas zwrotu towaru, jednak produkt zawsze musi być w nienaruszonym stanie.
stock.adobe.com/stanardowa/Synergic Works OÜ
Reklama
27-12-2020 10:53
0
-5
Zgłoś