Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Nie wahajcie się dzwonić pod 113: ratownicy z ważnym apelem

Natalia Szitenhelm-Smeja

29 marca 2023 12:30

Udostępnij
na Facebooku
Nie wahajcie się dzwonić pod 113: ratownicy z ważnym apelem

113 to numer alarmowy, pod który należy dzwonić w sytuacjach wymagających nagłej pomocy medycznej, Norsk Luftambulanse

W marcu ruszyła kampania społeczna, zainicjowana przez Norweską Fundację Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, która ma uświadomić mieszkańcom Norwegii, by w sytuacjach kryzysowych nie bali się dzwonić pod numer alarmowy 113. - Kiedy sprawa jest pilna, a stawką jest życie, nie należy się wahać - podkreśla Norsk Luftambulanse.
1 na 3 mieszkańców Norwegii w sytuacji kryzysowej nie zadzwoni od razu pod numer 113, wynika z ankiety przeprowadzonej przez norweskie LPR. - Wiele osób najpierw sprawdzi puls lub ułoży chorego w pozycji bocznej ustalonej. To prawidłowe działanie, ale zawsze należy najpierw zadzwonić pod numer 113 - informuje Norsk Luftambulanse, które wystartowało z kampanią społeczną na ten temat.

Sekundy decydują o życiu

Połączenie pod numer 113 może zadecydować o życiu lub śmierci. Wiele osób ma wątpliwości, kiedy dzwonić pod numer alarmowy, i używa go niewłaściwie. Stephen Sollid ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, który przez wiele lat pracował w LPR, mówi, że gdy tylko zagrożone jest życie i zdrowie, trzeba dzwonić pod ten właśnie numer alarmowy. - Widzimy, że istnieje niepewność co do prawidłowego korzystania z numeru alarmowego 113. Jeśli uważasz lub wiesz, że ktoś cierpi na chorobę lub uraz zagrażający życiu, musisz natychmiast zadzwonić pod numer 113. Ważne jest, aby ludzie prawidłowo korzystali z tego numeru - mówi. Dodaje, że niezwykle ważne, by dzwoniący spróbował wyjaśnić, co się stało. Nie zawsze jest to takie proste, dlatego operatorzy 113 mogą od teraz rozpocząć wideorozmowę, aby mogli sami zobaczyć, co jest nie tak. Stephen Sollid zwraca uwagę, że pracownicy są przeszkoleni w zakresie oceny sytuacji awaryjnych, aby mogli wysłać odpowiednią pomoc.

113: numer alarmowy, pod który należy dzwonić w sytuacjach wymagających nagłej pomocy medycznej, np.:

– bezwładu twarzy lub rąk
– omdlenia lub utraty świadomości
– bóli w klatce piersiowej dłuższych niż 5 minut
– gdy użycie nitrogliceryny w przypadku chorób serca przynosi mniejszy efekt niż zwykle
– niespodziewanego dyskomfortu w klatce piersiowej, ogólnego złego samopoczucia i nudności
– poważnego urazu, obfitego krwawienia lub ostrego bólu
– nagłych problemów z mówieniem, uśmiechaniem się lub podnoszeniem

LPR informuje, że w sytuacjach awaryjnych można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji Hjelp113. Posiada przyciski 110, 112, 113 oraz listę ważnych numerów telefonów m.in. do najbliższego pogotowia. Ponadto pokazuje twoją pozycję GPS.
1 na 3 osoby nie dzwoni pod ten numer alarmowy

1 na 3 osoby nie dzwoni pod ten numer alarmowy Źródło: Norskluftambulanse

Wiedzieć, gdzie dzwonić

Norsk Luftambulanse informuje, że gdy ktoś jest chory, jednak jego stan zdrowia pozwala na oczekiwanie na wizytę lekarską kilka dni/kilka godzin, powinien zadzwonić do lekarza rodzinnego. Gdy objawy chorobowe są poważniejsze niż np. zwyczajne przeziębienie, np.  wysoka gorączka (szczególnie u dzieci), umiarkowane problemy z oddychaniem, nagła choroba albo znaczne pogorszenie stanu zdrowia,osłabione lub bezwładne dziecko i dorosły, poważna choroba psychiczna, rany cięte wymagające szycia, podejrzenie komplikacji w czasie ciąży, podejrzenie złamania, należy dzwonić na pogotowie ratunkowe (pod nr 116 117).
Norsk Luftambulanse, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok