Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Nie tylko azylanci: więcej obcokrajowców zostawi władzom odciski palców

Monika Pianowska

18 lipca 2019 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Nie tylko azylanci: więcej obcokrajowców zostawi władzom odciski palców

Według statystyk UDI w minionym półroczu o azyl w Norwegii ubiegało się najmniej obcokrajowców od 1997. MN

15 lipca rząd norweski przesłał do konsultacji propozycję zaostrzenia Ustawy imigracyjnej. Nowe zapisy mają uwzględniać wymóg pobierania odcisków palców od wszystkich osób ubiegających się o pozwolenie na pobyt w Norwegii i przechowywania ich dłużej niż ma to miejsce dzisiaj.
Władze zaproponowały, aby również w przypadku aplikowania o pobyt w kraju fiordów zza granicy dostarczać odciski palców pobrane uprzednio w odpowiedniej instytucji poza Norwegią, np. w placówce dyplomatycznej. Decyzja o przyjęciu nowelizacji ma zapaść najpóźniej jesienią bieżącego roku.

Jednocześnie według danych udostępnionych w czerwcu przez Urząd ds. Cudzoziemców azylu w Norwegii w pierwszym półroczu 2019 szukały 982 osoby, a to najniższy wynik od 22 lat.

Większe restrykcje, mniej chętnych

Obecnie wymóg pobierania odcisków palców i dołączania zdjęcia interesanta do wniosku o pobyt w Norwegii dotyczy obcokrajowców poszukujących azylu na terenie kraju fiordów oraz członków ich rodzin, którzy również aplikują o pobyt w Norwegii. Obcokrajowcy spoza krajów unijnych ubiegający się o pozwolenie na pobyt z innych przyczyn muszą się liczyć tylko z dołączeniem fotografii. Być może wkrótce restrykcje obejmą nie tylko azylantów, a na pobranie odcisków palców będą się musieli zgodzić także cudzoziemcy wnioskujący o norweskie obywatelstwo.

Tymczasem według statystyk UDI w minionym półroczu o azyl w Norwegii ubiegało się najmniej obcokrajowców od 1997. Wśród 982 aplikantów znaleźli się obywatele 80 różnych krajów świata, a największą grupę stanowili Syryjczycy.

Europejczycy mają łatwiej

W przypadku Polaków przepisy imigracyjne są znacznie mniej skomplikowane. Dziś obywatele krajów unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pobyt po upływie 3 miesięcy od przyjazdu do Norwegii, tylko zarejestrować się na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI), a następnie zgłosić się na posterunek policji lub placówki Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości i zaświadczenie o zatrudnieniu w kraju fiordów lub umowę o pracę.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok