Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie tylko azylanci: więcej obcokrajowców zostawi władzom odciski palców  Życie w Norwegii
Monika Pianowska 18 lipca 2019
12:00

Nie tylko azylanci: więcej obcokrajowców zostawi władzom odciski palców

Skomentuj
Według statystyk UDI w minionym półroczu o azyl w Norwegii ubiegało się najmniej obcokrajowców od 1997. MN
15 lipca rząd norweski przesłał do konsultacji propozycję zaostrzenia Ustawy imigracyjnej. Nowe zapisy mają uwzględniać wymóg pobierania odcisków palców od wszystkich osób ubiegających się o pozwolenie na pobyt w Norwegii i przechowywania ich dłużej niż ma to miejsce dzisiaj.
Władze zaproponowały, aby również w przypadku aplikowania o pobyt w kraju fiordów zza granicy dostarczać odciski palców pobrane uprzednio w odpowiedniej instytucji poza Norwegią, np. w placówce dyplomatycznej. Decyzja o przyjęciu nowelizacji ma zapaść najpóźniej jesienią bieżącego roku.

Jednocześnie według danych udostępnionych w czerwcu przez Urząd ds. Cudzoziemców azylu w Norwegii w pierwszym półroczu 2019 szukały 982 osoby, a to najniższy wynik od 22 lat.
Reklama

Większe restrykcje, mniej chętnych

Obecnie wymóg pobierania odcisków palców i dołączania zdjęcia interesanta do wniosku o pobyt w Norwegii dotyczy obcokrajowców poszukujących azylu na terenie kraju fiordów oraz członków ich rodzin, którzy również aplikują o pobyt w Norwegii. Obcokrajowcy spoza krajów unijnych ubiegający się o pozwolenie na pobyt z innych przyczyn muszą się liczyć tylko z dołączeniem fotografii. Być może wkrótce restrykcje obejmą nie tylko azylantów, a na pobranie odcisków palców będą się musieli zgodzić także cudzoziemcy wnioskujący o norweskie obywatelstwo.

Tymczasem według statystyk UDI w minionym półroczu o azyl w Norwegii ubiegało się najmniej obcokrajowców od 1997. Wśród 982 aplikantów znaleźli się obywatele 80 różnych krajów świata, a największą grupę stanowili Syryjczycy.

Europejczycy mają łatwiej

W przypadku Polaków przepisy imigracyjne są znacznie mniej skomplikowane. Dziś obywatele krajów unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie muszą ubiegać się o pozwolenie na pobyt po upływie 3 miesięcy od przyjazdu do Norwegii, tylko zarejestrować się na stronie Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI), a następnie zgłosić się na posterunek policji lub placówki Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Należy mieć ze sobą ważny dokument tożsamości i zaświadczenie o zatrudnieniu w kraju fiordów lub umowę o pracę.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Jak nowy skatteoppgjør wpływa na twoje obecne i przyszłe kredyty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas